Stát chce regulovat splátkové firmy

Praha - Stát chce mít větší kontrolu nad tím, kdo v Česku lidem půjčuje peníze, a nastaví nová pravidla, která mají zpřehlednit úvěrové smlouvy a eliminovat neférové praktiky. Změny přinese zákon o spotřebitelském úvěru, který má vláda schvalovat začátkem příštího roku. Zatímco dnes může úvěr poskytnout každý, kdo si vyřídí živnostenský list, od června už každý licenci nedostane. „Návrh obsahuje ustanovení, že poskytování úvěrů bude vázanou živností. Podmínkou pro její získání bude středoškolské vzdělání s maturitou, odpovídající rekvalifikace nebo tříletá praxe v oboru,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Stávající poskytovatelé budou mít rok na to, aby podmínky splnili. O věci informují dnešní Hospodářské noviny.

Živnostenský úřad povede evidenci lidí, kteří licenci dostali, a bude tedy snazší je kontrolovat. „Chceme zpřehlednit trh. Neexistuje žádná evidence poskytovatelů a ztěžuje to jejich kontrolu,“ řekla novinám náměstkyně ministra financí Klára Hájková. Může se ale stát, že se řada firem, jež se budou chtít vyhnout kontrolám obchodní inspekce, ocitne mimo zákon. „Nesplní nová pravidla, a tak přejdou do černé ekonomiky,“ uvedl Jiří Pulz z České leasingové a finanční asociace.

Zákon přinese řadu dalších změn

Výši úroků ani sankce za nesplácení sice neupravuje, ale stanoví přesná pravidla pro výpočet RPSN. To je sazba vyjadřující, kolik klient ročně přeplatí. Započítávají se do ní všechny poplatky spojené se získáním úvěru. Dnes ji totiž každý počítá jinak.

Nový zákon má klientům zajistit hlavně dostatek informací o úvěru. Obsahuje seznam položek, které ve smlouvě musejí být. Kromě RPSN a sankcí při nesplácení třeba i celkovou přeplacenou částku, výši a počet všech splátek. Všechna ustanovení musejí být psána stejně výrazným písmem. To se týká i informací předsmluvních, tedy i letáků. Některé splátkové firmy, například Cetelem nebo Home Credit, už své smlouvy předělaly. Změny ale bude muset provést i řada bank. Každá „špatná smlouva“ se totiž může jejímu tvůrci nepříjemně vymstít. Klient, který si všimne chyby, totiž dostane do rukou zbraň, již může využít ve svůj prospěch. „Nebude-li smlouva obsahovat veškeré zákonem dané informace, může klient podat námitku. Od té doby se mu bude úvěr úročit velmi nízkou sazbou,“ řekl Bartovský. Bude to diskontní sazba ČNB, která je aktuálně pouze 0,25 procenta ročně.

Úvěrové firmy nebudou moci udělovat přemrštěné sankce za předčasné splacení půjčky. Klient zaplatí maximálně procento z předčasně splacené části celkové výše úvěru. U krátkých úvěrů na dobu kratší než rok to je maximálně půl procenta. Zákon dá zároveň občanům právo do 14 dnů odstoupit od podepsané smlouvy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto