Babyboom se v Česku po sedmi letech zastavil

Praha - Za tři čtvrtletí letošního roku se v Česku narodilo téměř 90 tisíc dětí, což je o 1 700 méně než ve stejném období minulého roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Počet obyvatel se zvýšil o 33 700 lidí na 10 501 197. Zemřelo méně lidí, než se jich narodilo. Oproti stejnému období loňského roku se do Česka přistěhovalo dvaapůlkrát méně cizinců, a tak přibylo 22 800 lidí. Po sedmi letech tak přestal růst počet narozených dětí.

V prvních devíti měsících se nejvíce rodily ženám jejich první děti, celkem to bylo 42 300 dětí. Šlo především o matky narozené v letech 1978 až 1981. V roce 2009 rovněž dál roste počet dětí narozených mimo manželství. Za tři čtvrtletí letošního roku se asi 36 tisíc dětí narodilo neprovdaným ženám.

Loni se v zemi narodilo rekordních 119 600 dětí, nejvíce od roku 1993. Letos se ale nepřetržitý sedmiletý nárůst porodnosti zastavil. Přesto je v porodnicích zatím stále plno. Například v pražském Podolí letos odrodili o stovku dětí víc než loni. Situace je stejná i ve školkách, zlepšit by se měla asi za tři roky.

Video Rozhovor s Jitkou Rychtaříkovou v Událostech, komentářích
video

Rozhovor s Jitkou Rychtaříkovou v Událostech, komentářích

Terezie Štyglerová, demografka ČSÚ:

„Vrchol současné zvýšené porodnosti byl dosažen v roce 2008 a v dalších letech by se počty narozených dětí měly již pozvolna snižovat.“

Zatímco v předchozích letech počet obyvatel Česka rostl téměř výhradně díky zahraniční migraci, v letošním roce se její podíl na celkovém přírůstku obyvatel snížil na dvě třetiny. Ve stejném období loňského roku se přitom migrace podílela na celkovém přírůstku z 83 procent, rok předtím dokonce z 89 procent.

Ve srovnání s prvními devíti měsíci loňského roku bylo letos výrazně méně přistěhovalých, ubylo sňatků, živě narozených dětí, rozvodů i potratů. Do Česka se v průběhu tří čtvrtletí tohoto roku stěhovali hlavně Ukrajinci, Rusové a Vietnamci. K 30. září žilo v zemi celkem 437 251 cizinců, jejich podíl v populaci je 4,2 procenta.

Tabulka s demografickými údaji
Tabulka s demografickými údaji