Nové berlínské letiště ponese jméno Willyho Brandta

Berlín – Nové mezinárodní letiště u Berlína, které by mělo být otevřeno za dva roky, bude pojmenováno podle bývalého spolkového kancléře Willyho Brandta. Aeroport, který dnes nese název Berlin-Schönefeld, se upravuje již tři roky, má čerstvě dokončenou řídící věž. Letiště, o němž se zatím hovořilo jako o Berlin-Brandenburg International, by mělo po dokončení odbavovat veškeré linky do Berlína, o které se zatím dělí s letištěm Tegel.

Jméno sociálnědemokratického kancléře, který stál v čele Západního Německa na přelomu 60. a 70. let, je podle tvůrců letiště dobře známé i v zahraničí. Cestující tak budou mít z názvu aeroportu jasno, do které země přiletěli. Uvažovalo se také o dalších jménech – letiště se mohlo jmenovat podle Marlene Dietrichové nebo Alberta Einsteina. S názvem Letiště Willyho Brandta jsou trochu nespokojeni především političtí protivníci Brandtových sociálních demokratů.

Podle novodobých politiků se jmenuje řada významných letišť. Pařížské mezinárodní letiště nese jméno Charlese de Gaulla, newyorské zase Johna F. Kennedyho. V Česku je podle významné osobnosti pojmenováno ostravské letiště Leoše Janáčka, z dopravních staveb jsou podle historických osobností nazvána dvě pražská nádraží – Masarykovo a Wilsonovo (hlavní).

Berlínská letiště – mapka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24