Čtveřice vzácných nosorožců bílých odletí v sobotu do Keni

Praha - Vzácní nosorožci bílí ze Dvora Králové odletí v sobotu do Keni. Zoologická zahrada dnes k cestě dostala souhlas od ministerstva životního prostředí. Pokud to dovolí počasí, mohou být nosorožci v novém domově už za týden. Podle zoologů může přestěhování zvířat přispět k zachování poddruhu, jehož světová populace čítá už jen několik jedinců. Všechny pokusy o rozmnožení vzácných nosorožců na východě Čech byly v posledních letech bezvýsledné. Nový domov by měli nalézt v keňské rezervaci Ol Pejeta Conservancy. Proti převozu ale protestuje sdružení Safari Archa 2007.

Zoologové věří, že v přirozeném volném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň a mohly by zabřeznout. „Všechny možnosti pro rozmnožení zvířat v zoo jsme zkusili. Vše ale bylo bez výsledku,“ řekla nedávno ředitelka zoo Dana Holečková. Připomněla, že poslední úspěšný odchov severního bílého nosorožce se zoo podařil před devíti lety.

Po získání povolení od ministerstva životního prostředí by podle vedení zoo mohlo sobotní odlet nosorožců do Afriky zhatit pouze počasí, zvířata totiž poletí do Keni linkou z Amsterodamu. Jejich odcestování by mohl odsunout na později například silný vítr nebo sněžení na letišti. Celou technicky složitou operaci chovatelé naplánovali tak, aby zvířata v případě nepříznivého počasí ani nemusela opouštět svůj pavilon.

Tým organizující přesun bude v noci z pátku na sobotu sledovat informace o situaci na Ruzyni. Pokud bude v sobotu letiště přijímat lety ze zahraničí, začnou chovatelé v brzkých ranních hodinách nosorožce nakládat do beden a ve vytápěném nákladním autě je odvezou do hlavního města. Letadlo z Amsterodamu v Praze přistane v podvečer, zvířata s čtyřčlenným mezinárodním doprovodem odborníků poté odletí do Nairobi. Posledních asi 150 kilometrů na místo určení cenný živý náklad dopraví opět nákladní auta.

Nosorožec bílý
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24