Kovářová: Pokles platů soudců a státních zástupců je nespravedlivý

Praha - Snížení platů soudců a státních zástupců pro příští rok je podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové nespravedlivé, když při projednávání rozpočtu neprošlo i navrhované snížení platů ve veřejné sféře. Unie státních zástupců a Soudcovská unie už v pátek uvedly, že nemohou zaručit, že se jednotliví soudci či státní zástupci nebudou ústavní cestou domáhat svých platových nároků. Soudci už v minulosti v podobných případech uspěli. Pokud by byli jedinými, kterým by měly klesnout
příjmy, ministryně nevylučuje, že by jejich případné aktivity podpořila.

Představitelé Soudcovské unie a Unie státních zástupců, kteří se proti snížení platů pro příští rok ohradili, argumentují tím, že kvůli úsporám měly ve veřejné sféře příští rok klesnout platy o čtyři procenta, avšak po schválení státního rozpočtu na příští rok se to prý bude týkat téměř výhradně soudců a státních zástupců. „Snižování platů zcela mimo rámec celospolečenské solidarity proto obě stavovské organizace důrazně odmítají,“ uvedli zástupci ve svém pátečním prohlášení.

Daniela Kovářová:

„Rozuměla jsem tomu, že by mělo ke snížení platů dojít za situace, kdy měly klesnout platy všech státních zaměstnanců. Za současné situace, kdy plošné snížení nebylo Poslaneckou sněmovnou schváleno, považuji snížení platů soudců a státních zástupců za nespravedlivé.“

„Zároveň tím zákonodárci nastolili stav, kdy se na snižování enormních schodků veřejných rozpočtů mají podílet jen vybrané profesní skupiny z úzké části veřejné sféry. A to navíc profesní skupiny, u nichž je zákonem velmi výrazně omezena možnost dosahování jiných příjmů než platových a jejichž platy jsou již několik let zmraženy,“ dodaly.

Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů se týká prezidenta, zákonodárců, soudců, členů vlády, Nejvyššího kontrolního úřadu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, Rady Českého telekomunikačního úřadu a státních zástupců, tedy zhruba 4800 lidí. Stát tak má příští rok ušetřit 126,7 milionu korun.

Sněmovna ale minulý týden při schvalování státního rozpočtu na příští rok odsouhlasila návrhy levice na přesuny peněz a navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a přímé platby zemědělcům. Sami zákonodárci tím, že odmítli plošné snížení platů hrazených z veřejných zdrojů, ve výsledku popřeli důvody, jimiž se zdůvodňovala nezbytnost navrženého snížení platů soudců a státních zástupců, tedy úspory ve státním rozpočtu a solidarita s ostatními občany v době ekonomické krize, uvedly unie soudců a žalobců.