Reportéři ČT: Na každého jednou dojde. I na „autoúschovnu“ Vohnického

Praha – Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Právě toto české přísloví platí pro pana Vohnického, jejž policie podezřívá z trestného činu podílnictví na krádeži motorových vozidel. Do dneška mu bylo prokázáno dvaadvacet případů podílnictví s celkovou škodou pohybující se kolem tří milionů korun a hrozí mu trest odnětí svobody ve výši tří až osmi let. Přestože byl z trestné činnosti podezříván již v minulosti, státní zastupitelství na něj uvalilo vazbu až ve chvíli, kdy jej policie zadržela v kradeném voze s předměty souvisejícími s dalšími odcizenými vozidly. Informovali o tom Reportéři ČT. V ČR se ročně ukradne zhruba dvacet tisíc aut a motorek, což je přibližně čtyřikrát víc než na sousedním Slovensku.

Na podezřelého prvně upozornil Gustav Toufar, jenž za asistence policie našel na Vohnického zahradě loni v červenci svůj odcizený jeep. Automobil byl přestříkaný a měl přeražený identifikační VIN kód. Z krádeže ale nikdo obviněn nebyl. Policejní komisař věc odložil s tím, že se nejedná o trestný čin; Vohnického totiž při krádeži nikdo nepřistihl a policie musí ctít presumpci neviny. „Pan Vohnický se k tomu vyjádřil tak, že vozidlo koupil od neznámého muže za částku dvaceti až třiceti tisíc korun. Z toho důvodu mu nebylo sděleno ani podílnictví, protože cena přibližně odpovídala odhadové částce,“ informoval kriminalista Ladislav Siebert.

Stejnou zkušenost se zadrženým ovšem získali i další motoristé. Policejní hlídka u Vohnického náhodně našla motorku značky Benelli, jejíž ztrátu nahlásil majitel Ondřej Rybín. Vohnický ale podle Rybínových slov tvrdil, že motocykl neukradl, měl jej pouze přechovávat. Stroj měl opět přeražený VIN kód. Jak potvrdil kriminalista Siebert, Vohnický „většinou tvrdil, že si, že si je (vozidla) od někoho půjčil, nebo že si je u něj někdo uschoval“.

Soud napoprvé nekonal, Vohnický je spořádaný občan

Policie v důsledku druhého zjištění provedla domovní prohlídku, při níž bylo zajištěno několik odcizených předmětů. Policie v jejím důsledku podala návrh na vzetí do vazby. Soud ale Vohnického propustil na svobodu. „Hlavním důvodem byl ten, že, se obviněný k tomu málu trestné činnosti, co bylo do té doby prokázáno, doznal. Soud jistě přihlédl i k tomu, že šlo o bezúhonného občana,“ řekla státní zástupkyně Václava Nováková.

Úspěšnější byli kriminalisté ve chvíli, kdy hlídka u Vohnického našla předměty pocházející z odcizených vozidel a pomůcky sloužící k odblokování řídících jednotek. Nakonec se Vohnickému podařilo prokázat celkem sedmnáct odcizených motorových vozidel a pět motocyklů. Státní zástupkyně koncem června podala nový návrh na vzetí do vazby a soud vazbu uvalil. Policie má v tuto chvíli podezření na organizovanou skupinu.