Projekt dobrovolných návratů končí, dnes je poslední šance se přihlásit

Praha – Dnešek je poslední den, kdy můžou cizinci pobývající v Česku legálně i nelegálně požádat o letenku domů. Projektem dobrovolných návratů chtělo ministerstvo vnitra pomoci hlavně těm lidem, kteří sem přijeli za prací a kvůli krizi se dostali do problémů. Cizinci s legálním pobytem k letence dostávají 300 euro navíc. Ministerstvo vnitra považuje dobrovolné návraty za celkem úspěšné. Zároveň doufá, že v budoucnu už nebude potřeba projekt opakovat.

Cizince hlavně z východních zemí zasáhla tvrdě ekonomická krize a o práci přicházeli jako první. Do Česka je pod slibem vysokých výdělků nalákaly pracovní agentury, jenže pro cizince tu pak práce nebyla a hrozilo, že si část začne vydělávat kriminální činností. Projekt dobrovolnýh návratů měl podat ruku i těm, co se dostali do křížku se zákonem. Domů zatím odletělo 120 cizinců, kteří v Česku pobývali načerno - nejčastěji Ukrajinci, Vietnamci a obyvatelé Kyrgyzstánu a Mongolska. 

Hodně cizinců se snaží dostat domů před Vánocemi, dnes se ještě můžou přihlásit na inspektorátech cizinecké policie ve všech krajích. Pokud se navíc nelegální cizinec sám přihlásí, tak dostane až o polovinu kratší zákaz pobytu v ČR. I přesto se ale řada cizinců bez práce vracet nechce, pokud si totiž vyřídí živnostenský list, tak svůj pobyt v podstatě zlegalizují. „Cizinci si ve větší míře mění účel svého pobytu na podnikání a nejsou tak vedeni na úřadu práce,“ vysvětluje mluvčí cizinecké policie v Plzni Pavla Lohrová. 

Video Rozhovor s Ivanem Langerem a Pavlem Čižinským
video

Rozhovor s Ivanem Langerem a Pavlem Čižinským

Ivan Langer:

0„Celkově ten projekt hodnotím jako úspěšný. Stát koná kroky, které předcházejí páchání možné trestné činnosti cizinců a nenechává je být jen tak na pospas kriminálnímu prostředí.“ 

Ti otrlejší pak u nás zůstávají jak bez povolení, tak bez živnostenského listu. „Ve stavebnictví například neznám jediného človeka, který je tu legálně,“ říká na rovinu Tatiana Mandlíková z plzeňské poradny pro cizince a uprchlíky. Informační kampaň k projektu spustilo ministerstvo na konci července a zaplatilo za ni 1,5 milionu korun. Informace se k lidem, kteří jsou v Česku nelegálně, dostaly prostřednictvím letáků v několika jazykových mutacích.

Projekt dobrovolných návratů odstartoval 16. února, v první fázi, která skončila 24. července, dostávali cizinci do začátku 500 eur (cca 12 750 korun). Přihlásilo se do ní 1871 cizinců, nejvíce z Mongolska. Náklady na první fázi projektu ministerstvo vyčíslilo na 60,2 milionu korun. Do druhé fáze, která začala 27. července, se mohlo přihlásit maximálně 4000 cizinců, zájem byl ale mnohem nižší.