ODS Fischerovu vládu podporuje, musí ale bojovat s deficitem

Praha – Premiér Jan Fischer si mezi parlamentními stranami zjišťuje podporu pro svou vládu. Dnes ráno proto jednal v Kramářově vile s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Občanští demokraté podle premiéra budou vládu podporovat, pokud bude bojovat s deficitem veřejných financí. ODS také slovy svého předsedy od kabinetu mimo jiné očekává, že zaujme negativní stanovisko k výplatě 13. důchodů nebo že v ČR nerozběhne šrotovné.

Schválený rozpočet na příští rok je podle Topolánka děsivý. Fischerovi proto slíbil, že ODS podpoří vládu v boji proti populismu levice a je připravena ji podporovat i v případě, že by v ní premiér udělal nějaké personální změny, pokud se někteří ministři neztotožní s bojem proti deficitu. „Pokud někteří ministři ve vládě nepůjdou tímto směrem, jdou proti samotné existenci této vlády a měli by odejít,“ domnívá se Topolánek. „Stejně tak my bychom mohli požadovat, aby naopak premiér odvolal ty, kteří nepodpoří naše návrhy, naše programové priority,“ reagoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Mirek Topolánek:

0„Je zjevné, že jak vláda, tak ODS utrpěly minulý týden porážku. Především však utrpěla porážku odpovědná politika, a tím pádem i všichni občané. Jiří Paroubek porušením všech dohod a změnami v rozpočtu otevřeně přiznal, že mu jde více o předvolební populismus než o budoucí vývoj a prosperitu státu.“

Video Brífink Mirka Topolánka
video

Brífink Mirka Topolánka

Občanští demokraté podle Topolánka ale od vlády dále očekávají, že rozpočtové změny socialistů a komunistů svým rozhodnutím zamrazí a o jejich uvolnění se rozhodne až podle vývoje státního rozpočtu v druhé polovině roku. „To vláda svým rozhodnutím může udělat a premiér Fischer to bude prosazovat,“ dodal Topolánek.  

Škromach: Topolánek mi připadá jako puberťák

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach dodal, že mu šéf ODS „připadá jako puberťák“, a doporučil mu, aby se zabýval spíše tím, co nabídne voličům: „Tuto vládu nesestavila ODS, nemá většinu, aby rozhodovala o tom, kdo bude nebo nebude ve vládě. Je to jen takový výkřik do tmy.“

Ministr financí Eduard Janota chtěl v pondělí kvůli rozpočtu dokonce rezignovat, premiér ho ale přemluvil, ať to nedělá. Podle Fischera je nyní na politických stranách, aby vyjádřily svůj postoj k vládě: „Současná vláda nemůže nahrazovat neschopnost či neochotu politických stran mezi sebou spolupracovat.“ Premiér by byl rád, kdyby jeho vláda měla podporu napříč Poslaneckou sněmovnou. Očekává proto stanoviska i od dalších sněmovních stran.

Jan Fischer:

„Já jsem samozřejmě vyjádřil zájem, aby tato vláda, pokud má pokračovat až do termínu řádných voleb, pokračovala se zásadní podporou napříč politickým spektrem, nebo alespoň těmi, kteří tu podporu od začátku deklarovali.“

Poslanci minulý týden schválili v rozpočtu změny, které podle vlády skrytě navyšují dříve schválený schodek 163 miliard korun. Kabinet se proto v pondělí rozhodl využít všech možností, aby schodek státního rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Využít chce i dividendy ČEZ.

Podle premiéra bude nyní velmi záležet na sněmovně, která na lednové schůzi může v dalších zákonech rozpočtový deficit ještě prohloubit: „Tam se bude odehrávat příběh o dokončení osudu Janotova balíčku,“ uvedl Fischer, podle kterého je shoda na tom, aby balíček rozebrán nebyl. „Jen tyto návrhy zákona by prohloubily deficit státního rozpočtu o 20 miliard korun, což znamená 0,54 % HDP,“ upozornil Topolánek.