Krejčíř viní z únosu svého otce českou vládu

Johannesburg – Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř viní z únosu svého otce Lamberta českou vládu. Z únosu je přitom obviněný příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka, kterého Krejčíř na základě vlastního šetření podezříval a donedávna byl ochotný proti němu i svědčit. V Jihoafrické republice ale usiluje o politický azyl a z únosu tak před místními úřady obvinil neznámé „vládní síly“. Vyplývá to z loňského rozsudku jihoafrického soudu, který zamítl vydání podnikatele zpět do ČR. Informaci přinesl deník Právo.

„Zdůrazňuji, že následně po zmizení mého otce jsem obdržel důvěryhodnou informaci, že za jeho únosem a následnou eliminací rozpuštěním jeho těla v látce podobné kyselině stojí vládní síly,“ řekl Radovan Krejčíř před soudem v Jihoafrické republice. České úřady už tuto výpověď zařadily do vyšetřovacího spisu. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové se dokument nyní překládá z angličtiny do češtiny.

Kubice: Ze strany Krejčíře jde jen o účelovou provokaci

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice, jehož podřízení Starku a lidi kolem něj kvůli únosu v listopadu 2007 zatkli a obvinili, se domnívá, že jde ze strany Krejčíře jen o účelovou provokaci: „Samozřejmě teď hraje především o svou vlastní budoucnost.“

Detektivům ÚOOZ se stále nepodařilo Krejčíře vyslechnout. Na první plánovaný výslech letos v létě podnikatel nepřišel, druhý byl v červenci na poslední chvíli zrušen kvůli administrativním chybám. „Stále s výslechem počítáme, čekáme v této souvislosti na nové zprávy z JAR,“ dodal mluvčí útvaru Pavel Hanták. Policii navíc zajímá Krejčířův výslech i kvůli dalším neobjasněným vraždám.


Lambert Krejčíř byl unesen v roce 2002 v době, kdy byl Krejčíř ve vazbě kvůli podezření z daňových podvodů. Podle policie únos zorganizoval Starka spolu se svou pravou rukou Vlastimilem Spěvákem, aby se dostali ke Krejčířovým milionům na švýcarských kontech. O tři roky později Starka zázrakem přežil pokus o atentát, když ho neznámý střelec zasáhl do hrudníku. Další atentát se měl chystat v roce 2007, tehdy mu ale policie zabránila.

Radovan Krejčíř
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24