Moskevský soud rozhodl, že „unesená“ Anička zůstane v Rusku

Moskva – Nejvyšší soud v Moskvě zamítl odvolání Čecha Zdeňka Hromádky, který protestuje proti pobytu své čtyřleté dcery v ruském Petrohradě. Ta má české občanství. Její ruská matka ji před rokem do země odvezla i přesto, že holčičku městský soud v Praze svěřil do péče otce. Předběžné opatření, které by jim zabránilo odcestovat, vydal až pražský městský soud, to už bylo ale pozdě. Hromádka spor o dceru nevzdává a nyní zvažuje, že se obrátí se svým případem do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva.

 

Nejvyšší soud odmítl odvolání Hromádkova ruského advokáta proti rozhodnutí nižšího ruského soudu, který odmítl vykonat dřívější usnesení českého soudu o svěření dcery do otcovy péče, vydané ještě před tím, než Hromádkova manželka odvezla dceru do Ruska. Protože Rusko nepodepsalo Haagskou úmluvu o mezinárodních únosech dětí, šance navrácení dívky do Česka jsou minimální.

„Je to špatné a smutné,“ hodnotí výsledek Hromádka. Dnešní verdikt považuje za další ze série nespravedlností, s nimiž se u ruských soudů podle svých slov setkal. I nyní prý soud více věřil tvrzením Hromádkovy manželky, že klíčovému pojednávání v Česku nebyla přítomna, než dokumentům z české strany dokazujícím opak. Navíc prý soud nepřihlížel k česko-ruské smlouvě, jíž se Rusko zavázalo české rozsudky uplatňovat.

Video Reportáž Josefa Pazderky a Pavly Sedliské
video

Reportáž Josefa Pazderky a Pavly Sedliské

Hromádka tak může dceru v Rusku pouze navštěvovat, domů ji ale odvézt nesmí. „V tuto chvíli nemáme žádné právní nástroje, kterými bychom mohli jakkoli rozhodnutí změnit,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. S verdiktem ruského Nejvyššího soudu nesouhlasí ani český úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Podle jeho ředitele je přemístění Aničky do Ruska protiprávní.