ČSSD půjde do kampaně s nejméně 160 miliony

Praha – Sociální demokraté chtějí za kampaň pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny utratit 160 milionů. Podle svého předsedy Jiřího Paroubka investují největší konkurenti jeho strany, zejména občanští demokraté, do kampaně půl miliardy, a tak se mu zdá být 160 milionů málo. Za předchozí volby utratila sociální demokracie oficiálně 195 milionů, ODS pak 228. Reálná čísla však mohou být v obou případech vyšší. Informaci přineslo dnešní Právo.

Paroubek na jednání výkonného výboru reagoval na výtku týkající se rozsahu volební kampaně sociálních demokratů. „Problém je, že my máme namalováno v našem rozpočtu 160 milionů korun, náš soupeř do toho dá půl miliardy. Jak to chcete dělat, proboha? S holýma rukama jít proti ozbrojencům? Tak dokud já budu v čele strany, tak se bude bojovat. Až tady nebudu, tak si dělejte, co chcete,“ citoval Paroubka deník.

Množství peněz, které politické strany vynakládají na vedení předvolebních kampaní, je vždy obestřeno rouškou neprůhlednosti. Strany sice zveřejňují svá oficiální čísla, jejich rivalové ale pravidelně tvrdí, že množství reklamních prostor a propagačních aktivit se za podobné peníze ani při započítání množstevních slev pořídit nedá. Například v září před neuskutečněnými volbami šéf ODS Mirek Topolánek tvrdil, že interní zdroje ČSSD hovoří o výdajích ve výši 730 milionů korun. Socialisté přiznali oficiálních 195 milionů.