Soud opět osvobodil Srbu v kauze Český dům

Praha - Pražský městský soud i napodruhé osvobodil bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, kterého obžaloba vinila z nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Stejně rozhodl také u dalších dvou dřívějších zaměstnanců ministerstva, šéfa akciové společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Muži měli podle žalobce způsobit státu pronájmem lukrativního komplexu - Českého domu v Moskvě - škodu přes 26 milionů korun. Obžaloba je vinila z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Všichni tři vinu popírají.

Prvoinstanční soud muže obžaloby zprostil již předloni, Vrchní soud v Praze však loni rozsudek zrušil. Srba si ale nadále odpykává dvanáctiletý trest za přípravu vraždy novinářky.

Brei s Karlem podle státního zástupce založili akciovou společnost Hotel Český dům v červenci 2000 - Brei se stal předsedou představenstva, Karel šéfem dozorčí rady. Jako zaměstnanci ministerstva přitom ale údajně nesměli působit v řídicích orgánech soukromých firem. Spolu pak prý připravili servisní smlouvu na úkor českého státu. Podle smlouvy měla Breiova firma, která provozovala hotel, byty, restauraci, autoservis a parkoviště, ministerstvu ročně odvádět nájemné 28 milionů korun. Podle státního zástupce to mělo být o 26 milionů korun víc, tedy kolem 54 milionů korun.

Srba podle obžaloby v rozporu s předpisy nenechal smlouvu, která byla uzavřena k 1. lednu 2001, projednat v kolegiu ministra, a v rozporu se svými pravomocemi generálního sekretáře tak prý umožnil, aby byla smlouva uzavřena v podobě, jakou Brei a Karel navrhli.