Nejlepší modelář na světě je z Česka

Praha - Česko má dalšího mistra světa, byť poněkud v netradiční disciplíně – modelářství. V anglickém Telfordu se jím stal plastikový modelář z Českých Budějovic Jiří Dvořák. Uspěl v kategorii lodní modely. Jeho cesta k titulu zabrala tři desetiletí příprav a dva roky intenzivního skládání, broušení a lepení. Vyhrál se zmenšenou kopií americké letadlové lodi.

Vítězný model lodi USS Yorktown tvoří kolem čtyř tisíc součástek. Polovinu z nich si autor sám vyrobil, skládal hlavně v noci. Na palubě kromě letadel nechybí milimetrové kanóny, jízdní kola nebo výtah. Právě dokonalost modelu přesvědčila mezinárodní porotce, aby se mistrem světa stal právě Čech. Úspěch je o to cennější, že v této kategorii většinou vítězí Američané či Angličané.

Světový šampion přitom nemá žádnou speciální dílnu. Tvoří doma v obývacím pokoji. Modelářství se začal věnovat už jako malý kluk. Lepil nejdříve auta, tanky a letadla. Živí ho ale firma na obaly. Modely si nechává ve vlastní sbírce, vystavuje je jen výjimečně. Čeští modeláři podle něj patří mezi světovou elitu.

Vítězný model lodi
Vítězný model lodi