Zastupitelstvo Libereckého kraje o R35 zatím nerozhodlo

Liberec – Kudy povede v Libereckém kraji rychlostní silnice R35, není zatím jasné. Radní pro dopravu Martin Sepp se totiž rozhodl stáhnout z jednání zastupitelstva bod, podle kterého měli zastupitelé o trase rozhodnout. Sepp chce o trasování ještě jednat s dotčenými obcemi. Podle všeho měla být dnes schválena severní varianta, která vede zhruba po trase dnešní silnice I/35. Na jednání proto přišli i její odpůrci, kteří politiky přerušovali pískáním a výkřiky.

Severní varianta budoucí trasy rychlostní silnice R35 prochází Českým rájem, takže se proti ní vedle dotčených obcí staví také ekologové. Odpůrci této varianty odložení projednávání návrhu přivítali.

„Pokud by varianta byla schválena, tak by to pro nás znamenalo, že Liberecký kraj naprosto bez ohledu na názor občanů většiny obcí Českého ráje rozhoduje o něčem, o čem v současné době nemá dostatečné podklady,“ uvedla Markéta Kovaříková ze sdružení SOS Český ráj.

Krajští politici naopak příliš nepotěšili řidiče a dopravce, kteří po stavbě čtyřproudového tahu volají. Zatím musí jezdit po méně kapacitní dvouproudé silnici I. třídy.

Trasa R35 může mít v Libereckém kraji tři podoby. Kromě severní varianty, která prochází přibližně po trase dnešní silnice I/35 Českým rájem, je to superseverní a jižní varianta. Superseverní trasa by procházela Semilskem, které by tak bylo lépe napojeno na silniční síť, a podle regionálních politiků by tak podpořila ekonomický rozvoj oblasti. Jednalo by se ovšem o velmi náročnou stavbu s mnoha mosty a tunely, která by se výrazně prodražila – zatímco severní varianta má stát asi 20 miliard korun, superseverní vyjde na 37 miliard.

Jižní trasa je nejlevnější, ale z velké části vede sousedním Středočeským krajem. Ten se stavbou rychlostní silnice R35 nepočítá a tato možnost se nelíbí ani libereckým představitelům. „Dopravu v Libereckém kraji ale vůbec neřeší,“ upozornil radní Sepp.

S trasováním rychlostní silnice R35 je problém také v Pardubickém kraji. Ani tam se proto tento tah, který by měl v budoucnu spojit Liberec, Hradec Králové, východní část Pardubického kraje a Olomouc, zatím nestaví.