Rathova omluva se nekoná. Ouzký u soudu neuspěl

Brno - Europoslanec Miroslav Ouzký (ODS) neuspěl v soudním sporu se středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD). Ouzký požadoval omluvu a půl milionu korun za Rathův výrok, že tuneloval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Nejvyšší soud, k němuž spor od obecných soudů doputoval, ale europoslancův požadavek odmítl. Připomněl stanovisko Vrchního soudu v Praze, podle kterého je Rathův výrok kritickým hodnotícím úsudkem, který měl reálný podklad. Odkázal také na to, že Ouzký je jako politik povinen snášet „větší rozsah kritiky, a to i co do její expresivity“.

„Je to v souladu s konstantní judikaturou Nejvyššího soudu ČR,“ uvedl v usnesení předseda senátu Pavel Pavlík.

Systém IZIP představuje souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě elektronické zdravotní knížky. Systém slouží k rychlému předávání aktuálních informací mezi zdravotní pojišťovnou a pacientem, lékařem a pacientem, či lékaři navzájem, pokud jim to pacient umožní. Lze tak předcházet nevhodnému kombinování léků či opakovaní stejných vyšetření.

Rath údajně prohlásil, že Ouzký odčerpal z pojišťovny peníze přes firmu IZIP, která spravuje internetové zdravotní knížky. Zakázku na internetové knížky prý dostal jako čelný politik ODS zdravotního výboru bez výběrového řízení. Vrchní soud v roce 2007 konstatoval, že výběrové řízení na zakázku opravdu neproběhlo. Rath prý proto „jistý podklad“ pro své expresivní výroky měl. Také slovo „tunelování“, které použil, podle soudů není právním pojmem a nenaznačuje automaticky, že se Ouzký dopustil trestného činu.