Karlovy Vary zdraží MHD

Karlovy Vary – Dražší bude od ledna cestování městskou hromadnou dopravou v Karlových Varech. Dopravní podnik města, které se potýká s nezájmem cestujících o MHD, bude prodávat jízdenky za ceny o dvě až pět korun vyšší. Základní nepřestupní jízdenka tak nově bude stát 18 korun, přestupní jízdenka 25 korun, zároveň ale bude platit déle. Časové jízdenky zdražovat nebudou. Zdražení jízdného je důsledkem snížení městské dotace dopravnímu podniku o 20 milionů korun. Kvůli výraznému snížení dotace také nebude příští rok dopravní podnik nakupovat nové autobusy.

Podle primátora Wernera Hauptmanna se zdražení vybraných druhů lístků dotkne asi čtvrtiny cestujících. „Všechny ostatní druhy časového jízdného, které využívá většina obyvatel města, budou i nadále za stejnou cenu,“ poznamenal.

Částka, kterou dají v roce 2010 Karlovy Vary na MHD, se sníží asi o třetinu – letos dostal dopravní podnik 64 milionů. Cestující ovšem museli sáhnout hlouběji do kapsy i během letošního roku, jízdenky totiž zdražovaly již v dubnu – v případě obou druhů jízdenek o čtyři koruny.

Ještě před měsícem tvrdil ředitel dopravního podniku Pavel Bohánek, že se v dohledné době o dalším zdražení neuvažuje. Situace se změnila při závěrečné přípravě rozpočtu na příští rok. Město výrazně škrtalo výdaje, mimo jiné tak snížilo dotaci na MHD.

Vzhledem k tomu, že ani po zvýšení jízdného nezbude dost peněz na nové autobusy, bude se bez nich muset dopravní podnik obejít. Primátor Hauptmann je přesvědčen o tom, že vzhledem k pravidelné obměně vozového parku v předchozích letech se nic nestane, když se jeden rok nové autobusy nepořídí.

DP Karlovy Vary provozuje hlavně linky městské hromadné dopravy v krajském městě a několik meziměstských linek v nejbližším okolí. Ročně na všech svých linkách přepraví kolem 16 milionů lidí. Jeho autobusy ujedou ročně přes 2,6 milionu kilometrů. Roční obrat společnosti se pohybuje kolem 220 milionů korun.