Falešný starosta podal trestní oznámení na Paroubka a Ratha

Praha – Neznámý pachatel podal jménem starosty Panenských Břežan (okres Praha-východ) Libora Holíka trestní oznámení na středočeského hejtmana Davida Ratha a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Falešný starosta sociální demokraty vinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Holík se od oznámení distancoval a také podal trestní oznámení – na neznámého pachatele.

Pod textem dopisu, který přišel i břežanské radnici, je starostův podpis a razítko obce. Holík ale listy označil za falzifikát. Falešné razítko má podle něj tlustší a menší písmo než originál a jeho podpis je přeskenovaný. „Neztotožňuji se s obsahem těchto trestních oznámení. Někdo se snaží poškodit jméno obce a moje jméno,“ myslí si břežanský starosta.

Původními adresáty byly redakce nejmenovaných médií a krajské státní zastupitelství v Praze. Zatím ale není jasné, jestli dopisy prokuratuře někdo skutečně odeslal. „Krajské státní zastupitelství žádné takové trestní oznámení zatím neobdrželo. Pokud ho opravdu někdo podal, je možné, že přijde za několik dní,“ informoval náměstek z krajského státního zastupitelství v Praze Petr Šnajdr.

Holík již podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Tomu, kdo dopisy napsal a zfalšoval razítko i podpis, hrozí až tři roky vězení. „V dané věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv,“ potvrdil informace policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.