Pecina v lednu zakáže krajům proplácet poplatky

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina hodlá potrestat kraje za to, že údajně porušují zákony proplácením regulačních zdravotnických poplatků. Krajům, které systém proplácení poplatků do konce roku nezmění, chce v lednu pozastavit příslušná rozhodnutí zastupitelstev o proplácení. Kraje dosud vydaly za hrazení poplatků více než 340 milionů korun a většina hejtmanů z ČSSD se systém jejich proplácení do konce roku změnit nechystá, píšou to dnešní Hospodářské noviny.

„Způsob, jakým kraje poplatky proplácejí, tedy že ty poplatky v podstatě nevybírají, je podle našeho názoru porušením zákona. Pokud kraje systém proplácení poplatků do konce roku nezmění, tak jim během 30 dní pozastavíme rozhodnutí zastupitelstva, která toto proplácení umožňují,“ řekl Pecina.

Někteří hejtmani už zřejmě mají vymyšleno, jak ministerský zákaz obejít

Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra:

„Ministerstvo vnitra po podrobné analýze dospělo k závěru, že kraje jednají v rozporu s platným zněním zákona o veřejném zdravotním pojištění, a to především tím, že překračují meze své působnosti a postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti.“

„Místo kraje budou proplácet poplatky nemocnice pomocí slevových kuponů. Tak, jak už to teď funguje v našich lékárnách,“ popsal novinám svou strategii středočeský hejtman David Rath. Ale například hejtman Pardubického kraje Radko Martínek nic podobného nechystá a po Pecinově rozhodnutí by začal poplatky vybírat. Hejtmani se ještě budou snažit Pecinu přesvědčit, že oni rozhodně zákon neporušují. „Poplatky vybíráme a hradíme je formou daru pacientům. Na tom není nic nezákonného,“ tvrdí jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5 000 na 2 500 korun.

Začátkem prosince sněmovna ve druhém čtení schválila dva téměř totožné návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

David Rath představuje slevové kupony
David Rath představuje slevové kupony