Policie půjde tvrdě proti opilým řidičům

Praha – Od 1. ledna si bude muset řidič povinně dýchnout při každé policejní kontrole. Dechová zkouška byla dosud povinná jen při nehodách, u běžných kontrol k ní docházelo jen sporadicky. Kvůli alkoholu však od ledna do listopadu letošního roku zemřelo na silnicích na osmdesát lidí, což je více než za celý loňský rok. Policie se proto rozhodla k ráznému kroku a dokoupí 400 tzv. drägerů. ČR bude prvním státem s tak přísným zákonem, protože nikde jinde v Evropské unii nic takového není.

„Při každé základní kontrole prováděné při dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu bude prováděna u řidiče dechová zkouška,“ uvedla mluvčí dopravní policie Veronika Benediktová. Kvůli kritickému nárůstu nehod pod vlivem alkoholu je to dobrý krok i podle vedoucí oddělení BESIP Zuzany Ambrožové.

Od ledna se policisté při kontrolách pravidelně u řidičů zaměří i na alkohol. „Vedle kontroly dokladů a kontroly technického stavu bude prováděna pravidelně dechová zkouška,“ řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Teď řidiči dýchali jen při namátkové kontrole nebo po nehodě. Policii ale děsí letošní statistiky, kdy do listopadu zemřelo kvůli alkoholu na silnicích více lidí než za celý loňský rok.

Odborníci na dopravní bezpečnost s přísnějšími kontrolami souhlasí. I když jsou v takto tvrdé podobě v Evropě ojedinělé. Policie dokoupí 400 tzv. drägerů. Výsledek jejich měření uznávají soudy jako krevní test. Doplní přístroje, které měří orientačně. „V současné době přístroje, které používáme k odbornému měření, nakupujeme za 35 tisíc korun,“ uvedla Benediktová.


Problémem zůstává, že spousta opilých řidičů vyvázne bez trestu, protože úřady nestihnou jejich prohřešek projednat, v posledním roce tak unikl trestu každý třetí. U testu na drogy se situace nemění, dál je bude policie dělat jen orientačně.

Alkohol v krvi řidiče - počty přestupků
Alkohol v krvi řidiče - počty přestupků