Pražský soud si znovu bere na paškál Viktora Koženého

Praha - Kauza bývalého prezidenta Harvardských investičních fondů Viktora Koženého stále ještě nemá soudní tečku. Dnes pokračuje u pražského městského soudu hlavní líčení. Kožený společně se svým kolegou Borisem Vostrým čelí obvinění z podvodů a porušování povinností při správě cizího majetku. Stíháni jsou jako uprchlí, hrozí jim až 12 let vězení.

Finančník Viktor Kožený zápasí s americkou, britskou i českou justicí. Souběžně jeho případ řeší pražský soud, který se zabývá Koženého údajnou zpronevěrou majetku za 16 miliard korun, bahamská justice zase rozhoduje, zda ho vydá do Spojených států, kde podnikatel čelí obviněním z uplácení a praní peněz. Nedávno ustál Kožený jednu z mnoha žalob, týkající se jeho investic v Ázerbájdžánu.

„Jednoznačně očišťuje v plné šíři moje jméno. Po více než devíti letech jsou veškeré žaloby investorů do Ázerbájdžánu po celém světě jednou a navždy ukončeny,“ reagoval na osvobozující verdikt Kožený.

Nekončí však další soudní spory. Koženého zatím chrání Bahamy, kde už deset let žije. Doposud totiž bránily jeho vydání do Česka a Spojených států. Ve vězení strávil 19 měsíců, soud ho pak pustil na kauci.