Muž, který pohladil Obamu, v Kanadě nezabodoval

Praha - Rom Jaroslav Suchý, známý také jako muž, který pohladil Baracka Obamu, se vrátil z Kanady, kde žádal o azyl. Jeho neúspěšná anabáze začala před více než sedmi měsíci. Deníku Právo Suchý řekl, že jeho první kroky povedou na pojišťovnu a poté na úřad práce. Pro začátek je prý muž připraven vzít jakoukoli práci, získané znalosti angličtiny by ale rád využil třeba jako recepční.

Jaroslav Suchý prý začínal jako ostatní žadatelé ubytováním v azylovém zařízení. Po dvou měsících už si musel hledat vlastní bydlení, které ho přišlo na 400 dolarů, přičemž měsíční vládní příspěvek činí 664 dolarů. „Na pracovní povolení jsem marně čekal tři měsíce. Říkali, že přednostně zaměstnají ty, co jsou tu déle,“ řekl Právu Suchý. Při svém pobytu prý hlavně navštěvoval jazykovou školu, která je pro imigranty zdarma.

Suchý zaujal média také v zemi javorového listu. Pro televizi CBS se měl dokonce vyjadřovat jako imigrant k politice českého prezidenta Václava Klause. Rozhovor pro deník Nacional Post mu ale podle Práva měl v žádosti o azyl uškodit, když si jeho přiznání, že se v Česku nikdy nestal terčem rasového útoku, všimly také imigrační instituce. „Azylové řízení jsem ukončil sám. Požádal jsem o letenku zpět, kterou jsem minulý týden dostal,“ uvedl pro Právo Suchý.