Odsouzení v kuřimské kauze u Nejvyššího soudu neuspěli, tresty platí

Brno - Nejvyšší soud odmítl dovolání čtyř odsouzených v takzvané kuřimské kauze týrání. Mluvčí soudu Petr Knötig uvedl, že dovolání, jimiž se odsouzení snažili zvrátit přísné tresty, byla neopodstatněná. Za týrání dvou hochů si šestice pachatelů, mezi nimiž jsou i matka a teta dětí, odpykává tresty od pěti do deseti let vězení. Chlapci se podle lékařů budou potýkat s psychickými důsledky brutálního týrání celý život.

Proti verdiktu Nejvyššího soudu již není přípustný řádný opravný prostředek. Odsouzení se ale přesto mohou obrátit ještě na Ústavní soud. Patrně tak také učiní, naznačil advokát Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Na Nejvyšší soud se obrátili kromě tety hochů Kateřiny Mauerové, odsouzené k deseti letům vězení, také Jan Škrla, jenž si odpykává sedmileté vězení, a Jan Turek a Barbora Škrlová alias Anička. Ti jsou za mřížemi na pět let. Soud o dovolání rozhodl v neveřejném jednání. Knötig zdůraznil, že rozhodnutí zatím nemůže podrobněji komentovat, protože dosud nebylo doporučeno účastníkům řízení.

Ze čtveřice pachatelů, kteří podali dovolání, se k činu částečně přiznala pouze teta chlapců. Turek se Škrlou vinu popírají. Škrlová, která žila v rodině hochů a vydávala se za třináctiletou dívku Aničku, sice připustila, že jedno z dětí topila ve vodě, činila tak prý ale pod nátlakem. Uvádí, že sama byla obětí týrání ze strany matky a tety chlapců.

Kruté týrání páchala na dětech matka i její okolí

Hoši žili se svojí rozvedenou matkou. Příbuzní a jejich známí je údajně týrali od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Odsouzení prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z chlapců lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. Motivy týrání nikdo uspokojivě nevysvětlil. Na to upozorňují advokáti potrestaných.

K činu se plně přiznala jen matka dětí. Odpykává si devítiletý trest vězení. Tvrdí, že byla zmanipulována. Proti verdiktu ale nepodala dovolání. Stejně tak je s ním smířena i poslední odsouzená Hana Bašová. Dostala sedm let. Chlapci jsou zatím v péči brněnského dětského krizového centra Klokánek. Do péče si je chce převzít jejich otec, který o týrání nevěděl. O věci teprve bude rozhodovat soud.

Aktéři kuřimské kauzy před soudem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24