Policie bankovního lupiče zadržela, rukojmí jsou zachráněni

Praha - Policejní zásahové jednotce se podařilo zatknout ozbrojeného lupiče, který v Komerční bance na Novodvorské ulici v Praze 4 zadržoval rukojmí a pod pohrůžkou použití pistole požadoval do 14:00 výkupné tři miliony korun. Jednu zaměstnankyni banky pachatel držel skoro čtyři hodiny. Její kolegyni pustil krátce před jednou hodinou. Obě vyvázly bez zranění. Podle informací ČT24 je pachatel ze západních Čech a je mu 51 let. Pravděpodobně trpí psychickou poruchou.

Policie se o přepadení banky dozvěděla krátce před 10:30. Prostor kolem banky okamžitě uzavřela a na místo přijela pražská zásahová jednotka a speciální jednotka rychlého nasazení. Muž hrozil, že pokud během dvou hodin nedostane výkupné v hotovosti, použije na zaměstnankyně pobočky zbraň. Policie se od počátku snažila s pachatelem, který byl ukryt uvnitř pobočky, vyjednávat. Díky tomu před jednou hodinou propustil první rukojmí - ředitelku pobočky.

Druhou ženu, poradkyni pro podnikatelské úvěry, museli policisté osvobodit při zásahu. Podílelo se na něm 10 až 15 lidí, policisté při něm použili dýmovnici a pyrotechniku. Nejprve policejní vyjednavač dostal lupiče do bezpečné vzdálenosti od rukojmí. Významnou roli pak sehrála policistka v civilu, která odlákala pachatelovu pozornost, aby mohlo komando zasáhnout.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Po celou dobu policie nechávala prostor kolem banky uzavřený, na vše dohlíželo asi kolem 70 policistů. Na místě byli také hasiči, zdravotníci i jednotka pyrotechniků. Kvůli bezpečnosti nebyly děti ze základních škol Jílovská a Filosofská puštěny ven. Kvůli uzavírce části Novodvorské ulice od křižovatky u obchodního centra Novodvorská Plaza až po křižovatku s ulicí Zálesí, objížděly autobusy MHD uzavřený úsek ulicí Nad Lesním divadlem.

Podle ředitele Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libora Lochmana byl policejní zákrok „učebnicovým příkladem“ úspěšného policejního zásahu. „Zvláště práce vyjednavačů byla excelentní,“ prohlásil Lochman. Na zásah tohoto typu se podle Lochmana dá připravit. „Cvičíme na střelnici a budeme cvičit i s jinými zásahovými jednotkami,“ řekl Lochman v rozhovoru pro Českou televizi. Krizové okamžiky se ale podle něj našly i dnes. „Pachatel často měnil nálady a tvrdil, že něco udělá, což nakonec neudělal,“ dodal Lochman.

Muž si terén předem prohlédl

Podle informací České televize byl muž v bance už včera, zřejmě aby si obhlédl prostor a vše si připravil. U zaměstnankyně, která má na starosti podnikatelské úvěry, se informoval na možnost úvěru v řádu stovek tisíc. Na zaměstnance banky ale nepůsobil dobře. Nebylo mu navíc pořádně vidět do obličeje, protože měl mít roušku. Dnes se do banky vrátil a ve chvíli, kdy se i se zaměstnankyní banky kvůli jednání o úvěru přemístil do kanceláře ředitelky pobočky, vytáhl zbraň a začal si peníze vynucovat násilím. Oběma ženám vyhrožoval a hrozil jim zastřelením. Podle člena ochranky banky muž působil na první pohled podezřele a nechoval se standardně ani při žádání o úvěr.

/*json*/{"map":{"lat":50.0249464841,"lng":14.4340181351,"zoom":16,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":50.02456048669,"lng":14.434747695923,"type":"1","description":"Komer\u010dn\u00ed banka"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Případy násilného přepadení a držení rukojmí není v Česku příliš častým jevem. Podle klinického psychologa Karla Humhala musí být člověk, který se k podobnému činu rozhodne, psychicky vyšinutý. Normálně uvažující člověk si prý musí být vědom mizivé šance na úspěch.

Kdy byli v Česku drženi rukojmí:

  • 1. listopadu 1994 - Expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku přepadl maskovaný lupič. Podle policie lupič s pistolí donutil pokladní k vydání peněz. Peníze vložil do tašky a třiadvacetiletou pokladní s pistolí přiloženou k hlavě vyvedl ven jako rukojmí. Podle televize Nova lupič odcizil 1,2 milionu korun. Pachatel byl později dopaden.
  • 14. ledna 1999 - Ozbrojený muž přepadl pobočku Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku, odkud ukradl přes 80 000 korun. Při přepadení si pachatel vzal jako rukojmí klienta banky, nikdo nebyl zraněn.
  • 14. prosince 2007 - Chomutovskou pobočku Raiffeisenbank přepadli tři lupiči. Z místa činu ujeli v dodávkovém voze. Podle policie si s sebou pachatelé při útěku vzali jednoho muže jako rukojmí, kterého později propustili. Šestice mužů obviněných z přepadení letos v září stanula před soudem.
  • 29. května 2009 - Sedmačtyřicetiletou ženu, která v náruči držela 1,5 roku staré dítě, si vzal jako rukojmí lupič během přepadení banky v Ostravě-Zábřehu. Ženě přiložil ke krku nůž a donutil ji dojít až k pokladnám. Tam pracovnici banky přinutil vydat větší obnos peněz.