Lidé v Hradci protestovali proti přesunu vzácných nosorožců

Hradec Králové - Tři desítky lidí dnes v Hradci Králové demonstrovaly proti odvozu čtyř vzácných severních bílých nosorožců z dvorské zoologické zahrady do Afriky. Protest svolalo sdružení Safari Archa 2007, které tvrdí, že převoz nosorožců je nesmyslný. Přesun zvířat zahrada plánuje na sobotu 19. prosince, v pondělí zoo převzala na ministerstvu životního prostředí povolení CITES, transportu tak podle ředitelky zoo Dany Holečkové už nic nebrání. Obsah smlouvy s rezervací v Keni ale zoo tají, přestože jí zákon ukládá fakta zveřejnit. Detaily odmítají sdělit i krajští zastupitelé, kteří jsou i členy představenstva zoo.

„Zoologická zahrada postupuje v rozporu s názorem odborníků ve světě… Nepovažujeme za smysluplné, aby nosorožci odjížděli někam, kde žádní severní bílí nosorožci nejsou,“ uvedl ve studiu ČT předseda sdružení Safari Archa 2007 Roman Komenda. Komenda souhlasí s tím, že nosorožci trpí sociálním blokem, který nepřekonají žádné teplotní podmínky, ale pouze přítomnost dalších příslušníků druhu. Podle Komendy je vhodnou cestou řešení problému asistovaná reprodukce.

Roman Komenda:

„Celý ten přesun organizovat teď 19. prosince je nesmysl. Nosorožci nemají podkožní tuk, teploty pod – 5 stupňů jsou pro ně velmi rizikové. Myslím, že jde spíše o prestiž paní doktorky (Dany) Holečkové, (Přemysla) Rabase a (Martina) Bursíka, kteří to chtějí protlačit za každou cenu.“

Video Roman Komenda a Pavel Moucha ve Studiu ČT24
video

Roman Komenda a Pavel Moucha ve Studiu ČT24

Vedoucí zoolog dvorské zahrady Pavel Moucha ale vidí přesun nosorožců pro možnost jejich další reprodukce nadějně: „Pokud by zvířata měla zůstat v zoo, pak my už jim pro intenzivní reprodukci nemůžeme nic nového nabídnout. Jediné nové v tuto chvíli, co jim můžeme nabídnout, je převoz do Afriky.“ Podle Mouchy je primárním důvodem nemožnosti reprodukce zvířat skutečnost, že samice nemají standardní hladinu hormonů pro rozmnožování. Důvodem může být v pohledu zoologa život v zajetí.

Více než rok chystaný přesun nosorožců má být pokusem o záchranu tohoto druhu. Nosorožců severních bílých údajně žije ve volné přírodě posledních několik kusů, naposledy byli údajně viděni tři v roce 2008 v jižním Súdánu. V zajetí vedle šesti dvorských žijí ještě samec a samice v americkém San Diegu. Nový domov by měli dvorští nosorožci nalézt v keňské rezervaci. Zoologové věří tomu, že v přirozeném volném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň a mohly by zabřeznout. Aklimatizace v Africe může podle odborníků trvat až dva roky.

Smlouva o přesunu nosorožců je ale tajná. „My jsme se zavázali, že tato smlouva je neveřejná,“ řekla ČT ředitelka zoo. Dokument nechce zveřejnit ani vicehejtman a člen představenstva zoo Josef Táborský (ČSSD): „Mohlo by možná dojít ke zbytečnému narušení toho projektu.“ Zoologická zahrada je přitom veřejná instituce, na kterou se vztahuje informační povinnost a smlouvu by tak na požádání měla poskytnout.