Korunní svědek proti Krejčířovi dostal šest let za podvod

České Budějovice - Kontroverzního podnikatele libanonského původu Tareka Becharu, který je označován za korunního svědka proti uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi, poslal dnes českobudějovický krajský soud na šest let do vězení za podvod. Podle soudce Pavla Šilhaveckého si muž v 90. letech napůjčoval téměř čtvrt miliardy korun, kauza se táhne už od roku 2001. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

„V letech 1994 až 1997 si bral na svoje firmy velké množství úvěrů, které nesplácel a které ani nemohl objektivně splatit. To je podstata věci,“ vysvětlil Šilhavecký. Kvůli opakované neúčasti na soudním líčení v Českých Budějovicích byl na Becharu vydán zatykač. Bechara pobývá v zahraničí a pátrání i zatykač označil za účelové.

Podnikatel, který má slovenské občanství, čelil obžalobám z podvodů také na Slovensku, na jaře ho bratislavský krajský soud definitivně osvobodil z obžaloby ze zhruba dvoumilionového podvodu, jehož se prý dopustil na slovenské firmě obchodující se zbraněmi Petina International. Jiný bratislavský soud začátkem února zmírnil Becharovi za další trestný čin majetkového charakteru původně tříletý trest vězení na dvouletý s podmínečným odkladem na 2,5 roku.

Podle policie patří Bechara k lidem, kteří unesli Krejčířova otce

Bechara přicestoval do bývalého Československa v dobách komunismu jako student. V roce 1999 se kvůli podezření z podvodu dostal v Česku do vazby, kde strávil tři roky. Slovenská policie ho opět zatkla na žádost českých soudů koncem roku 2006. Za mřížemi se pokusil o sebevraždu. Krátce po převezení do ČR byl v červenci 2007 propuštěn. Tvrdil pak, že má obavy o život.

Podle české policie patří Bechara do skupiny lidí, kteří v roce 2002 unesli otce miliardáře na útěku Radovana Krejčíře. Údajně od něj požadovali splacení dluhů jeho syna, Lambert Krejčíř však při únosu zemřel. Bechara svědčí i v případu únosu podnikatele Jakuba Konečného, ze kterého je obviněn Krejčíř.

Radovan Krejčíř
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24