Lékárny v Opavě a Novém Jičíně mohou zřejmě opět hradit poplatky

Ostrava - Vrchní soud v Olomouci zrušil podle zástupců Moravskoslezského kraje předběžné opatření, které zakazovalo dvěma krajským nemocničním lékárnám v Opavě a v Novém Jičíně proplácet regulační poplatky. Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Karla Konečného (KSČM) ale ještě rozhodnutí nenabylo právní moci. Mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy informaci zatím nepotvrdil, protože nemá ověřeno, že všichni účastníci řízení už rozhodnutí obdrželi. Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel se zatím nechtěl k rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci a k dalšímu postupu lékárníků vyjadřovat.

„Proti všem předběžným opatřením jsme se odvolali. Vrchní soud rozhodl a zrušil účinnost předběžného opatření v lékárně v Opavě a Novém Jičíně,“ uvedl Konečný. Krajský úřad v Ostravě proto nyní plánuje, že v obou lékárnách začne poplatky znovu proplácet. „V okamžiku, kdy je předběžné opatření zrušeno a nabude právní moci, tak rada rozhodne o dalším postupu,“ dodal Konečný.

Moravskoslezští radní chtějí s proplácením poplatků opět začít i přes vytýkací dopis ministra vnitra Martina Peciny. Podle něj tím kraje porušují zákony. S kraji, které systém proplácení poplatků do konce roku nezmění, chce proto zavést správní řízení a případně jim pozastavit příslušná rozhodnutí zastupitelstev o proplácení. „Myslíme si, že ministr Pecina neměl v dopise pravdu. Myslíme si, že postupujeme podle zákona. Některé věci zmiňované v dopise podle nás nemají legislativní oporu, takže jsme odmítli stanovisko pana Peciny, protože neodpovídá skutečnosti,“ reagoval Konečný.

O předběžných opatřeních, která krajským nemocnicím zakázaly proplácet regulační poplatky v jejich lékárnách, rozhodl na základě návrhů několika soukromých lékárníků Krajský soud v Ostravě. Postupně ke stejnému kroku přistoupil ve všech krajských nemocničních lékárnách. Kromě Krnova se tak nesměly proplácet v nemocničních lékárnách v Karviné, Opavě, Novém Jičíně, Havířově na Karvinsku, Třinci na Frýdecko-Místecku a Frýdku-Místku. Kraj jako zřizovatel nemocnic ale rozhodl, že se nemocnice mají ve všech případech odvolat.