Paroubek všechny tři soudy prohrál, bojovat chce ale dál

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek pokládá za „podivnou náhodu“ to, že v jediném týdnu padly hned tři zamítavé rozsudky v kauzách spojených s jeho osobou. „Po kauze takzvané justiční mafie nemám iluze o stavu české justice, a proto využiji všech opravných prostředků, řádných i mimořádných, které mi zákon dává,“ uvedl dnes Paroubek. Reagoval na úterní pravomocné rozhodnutí soudu o tom, že se mu Jan Kubice nemusí omlouvat za údaje zveřejněné v takzvané Kubiceho zprávě.

„Rozhodnutí musím hodnotit jako typický příklad právního formalismu, neboť podle soudu nebylo dostatečně prokázáno, že by plukovník Kubice měl úmysl poškodit moji dobrou pověst, a také nebylo prokázáno, že by stál za únikem zprávy na veřejnost,“ uvedl. Zopakoval, že vyšetřovací skupiny státního zastupitelství i policie nezávisle na sobě konstatovaly, že Kubice postupoval v rozporu se služebním zákonem i zákonem o policii. Dodal, že pokud platí názor soudů, že si Kubice nepočínal úmyslně, pak platí také to, že se na místo šéfa speciálního protimafiánského útvaru dostal naprosto neschopný člověk, za něhož nesou odpovědnost lidé, kteří jeho setrvání v čele útvaru, navzdory nedostatečnému vzdělání a schopnostem, opakovaně podpořili.

Kubiceho zpráva

0Takzvaná Kubiceho zpráva, která byla zveřejněna v roce 2006 těsně před parlamentními volbami, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Mimo jiné tvrdila, že se tehdejší premiér Paroubek snažil ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh. Paroubek dlouhodobě tvrdí, že zpráva objektivně poškodila jak ČSSD, tak i jeho pověst.

Paroubek prohrál s Reflexem i s MF DNES

V úterý vyšlo najevo, že politik neuspěl ani v dalším svém sporu, v němž požadoval právo na reakci na články v Mladé frontě Dnes. Ty podle něj naznačovaly, že ještě jako premiér stál za vydáním zatykače na kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Paroubkovo dovolání zamítl v listopadu bez veřejného jednání Nejvyšší soud, který v úterý své rozhodnutí zpřístupnil v internetové databázi.

V pondělí zase u soudu neuspěla Paroubkova manželka Petra, která se domáhala omluvy od vydavatelství Ringier za zveřejnění její karikatury v časopisu Reflex. Podle Městského soudu v Praze však nebyl díl komiksu Zelený Raoul nazvaný Paroubkovy erotické fantazie pornografií a Paroubkovou před čtenáři neznevážil.