Tři generálové končí na vlastní žádost v armádě

Praha - Po skandálech v zahraničních misích odcházejí z armády ke konci roku dva zástupci náčelníka generálního štábu - generálové Jiří Halaška a Josef Prokš. Informaci dnes uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Podle ní končí na vlastní žádost, důvody odchodů ovšem nekomentovala. Halaška zodpovídá za velení vojsk v mezinárodních operacích. Již v listopadu byl postaven mimo službu kvůli aféře dvou českých vojáků, kteří nosili v Afghánistánu nacistické symboly. Prokš podle serveru iDnes.cz uvedl, že pětatřicet let v armádě je akorát tak dost, aby začal normálně žít i v civilu.

„Nic víc za tím nehledejte,“ cituje generála server iDnes.cz. K odchodu mohly Prokše vést závěry rozsáhlejšího vyšetřování dlouhotrvajících nedostatků armádních jednotek působících v zahraničí. „Vyhověl jsem žádosti obou generálů odejít z armády. Je to věc jejich osobního rozhodnutí,“ prohlásil ministr obrany Martin Barták. V armádě podle mluvčí generálního štábu 31. prosince na vlastní žádost končí i Josef Sedlák, zástupce české armády na nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii. Jeho odchod podle dostupných informací s koncem Halašky a Prokše nesouvisí.

Armáda na sebe v posledních týdnech poutá pozornost zejména problémy v zahraničních jednotkách. Asi největší rozruch vzbudil případ dvou vojáků, kteří během působení v provincii Lógar v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. Barták je kvůli tomu nechal propustit z armády. Kromě extremismu muselo vedení české armády v poslední době řešit i další problémy. V listopadu příslušník vojenské mise v Kosovu asi při neodborné manipulaci se zbraní postřelil svého kolegu.

Vojáci dokonce na misi v Kosovu brali drogy a prali se

Jiní příslušníci české mise v Kosovu se podle Mladé fronty Dnes v září opili a poprali. V říjnu potom čtyři další čeští vojáci v Kosovu kouřili marihuanu či hašiš. Prokše ve funkci 1. zástupce náčelníka generálního štábu vystřídá nynější zástupce velitele společných sil - velitel pozemních sil Miroslav Žižka, uvedla mluvčí Růžičková. Halašku podle ní nahradí Aleš Opata, nynější ředitel sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Sedláka na postu vojenského představitele ČR při nejvyšším velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii nahradí Petr Pavel.

Vojáci 601. skupiny speciálních sil byli v Afghánistánu 18 měsíců. Bojovali s Talibanem, blokovali pohyb radikálů v provincii Uruzgán, cvičili místní armádu a léčili civilisty.
Zdroj: 601.skss