Vesecká se opřela do elitních státních zástupců

Praha – Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se ostře pustila do svých podřízených, kteří vyšetřují nejzávažnější hospodářskou kriminalitu. Kauzy se podle ní vlečou neúměrně dlouho a příliš často končí osvobozujícími verdikty. Následovat mají i personální změny. Specializované, takzvané 6. odbory jsou podle analýzy nejméně úspěšné v případech, kdy jsou obviněnými zaměstnanci nebo řídící pracovníci peněžních ústavů.

„Příliš mnoho věcí se vyšetřuje značně dlouho. Ani kvalita zpracování není dobrá,“ řekla ČT mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. Její slova potvrdila i mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková: „Kritika Nejvyššího státního zastupitelství je oprávněná, hlavní problém je délka řízení, které zeslabuje důkazní pozici před soudem.“ 6. odbory jsou na Vrchních státních zastupitelstvích v Praze a v Olomouci. Čtvrtina případů, na které dohlížely, skončila buď zastavením stíhání, nebo osvobozením u soudu.

Kauzy jdou k soudu předčasně bez všech důkazů

Už v průběhu letošního roku muselo odejít ze svých funkcí několik žalobců, kteří měli dlouhodobě nejslabší výsledky. Další je budou zřejmě následovat. „Nejmenujme. Já bych to velice nerada takto personalizovala. Nicméně je pravda, že za poslední rok odešlo několik státních zástupců z tohoto odboru,“ dodala mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Některé z kauz, které skončily osvobozujícím verdiktem, žalobci podle analýzy poslali k soudu předčasně. Vesecká proto podle Malinové například chce, aby byly v budoucnu před podáním obžaloby shromážděny všechny dostupné důkazy. Větší důraz chce klást i na další odborné vzdělávání elitních státních zástupců. Ti by se v budoucnu měli kromě vysloveně hospodářské trestné činnosti více zaměřovat i na organizované mafiánské struktury. Vesecká je totiž přesvědčena, že spolu tyto dva druhy zločinu úzce souvisí.


Aktuálně nejstarším otevřeným případem je v Olomouci kauza spojená s krachem Union banky. Případ tamní žalobci řeší už od roku 2003. Mezi další patří například kauza České pivo, kde šlo o vyvedení akcií pivovarů z majetku Investiční a poštovní banky. Vyšetřování bylo zahájeno v roce 2001, stíhání manažerů pak zastaveno letos v červenci. Podobně dlouho se vleklo i šetření údajného čtyřmiliardového tunelu ve státním podniku Čepro