Většinu silnic pokryl sníh, zatím jsou sjízdné

Jihlava/Praha/Olomouc - Silnice na Vysočině a výše položené vozovky na jižní Moravě jsou kvůli sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Se sněhem se motoristé setkají i na většině silnic v Pardubickém kraji. Na frekventovaných tazích, udržovaných chemickým posypem, se vyskytují zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky nižších tříd pokrývá ujetý sníh. Sněžení zkomplikovalo dopravu i na Frýdecko-Místecku, Bruntálsku, Vsetínsku a v Olomouckém kraji. Silničáři v Praze kvůli dnešní sněhové nadílce sypali komunikace celou noc. Před vánočními svátky také zřetelně stoupla hustota pražského provozu.

Výše položené silnice jihu Moravy pokrývá sníh

Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné výše položené silnice na jižní Moravě. Na některých z nich leží až třícentimetrová vrstva uježděného sněhu. Jde hlavně o vedlejší komunikace druhých a třetích tříd, které nemohou být kvůli ochraně přírody chemicky ošetřeny. Problémy se sněhem jsou tradičně na dálnici D1, hlavně v okolí Vysočiny, kde je uježděný sníh, který namrzá.

Sníh leží na většině silnic v Pardubickém kraji

Na většině silnic v Pardubickém kraji se řidiči mohou setkat se sněhem. Leží na vozovkách zvláště ve vyšších polohách. Silničáři upozorňují, že na státních silnicích je sníh většinou po solení rozbředlý. Výjimkou je silnice I/11 v úseku Červená Voda - Suchý Vrch, kde leží vrstva ujetého sněhu a je povinná zimní výbava. Několik centimetrů sněhu je také na většině komunikací druhé a třetí třídy.

V Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu sněžení

Silničáři na většině míst v regionu označují situaci jako mimořádně naléhavou. Podle silničářů na Frýdecko-Místecku a Bruntálsku jsou všechny silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích první třídy většinou leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na silnicích druhé a třetí třídy je často uježděná vrstva sněhu pokrytá posypem. Nehoda tří aut pak úplně zablokovala silnici mezi Valašským Meziříčím a Novým Jičínem.

Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností

Komunikace pokrývají většinou zbytky rozbředlého sněhu, ve vyšších polohách leží na některých cestách nižších tříd vrstva ujetého sněhu až do pěti centimetrů. Zejména do horských oblastí by řidiči neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Na některých místech regionu, například na Vsetínsku, stále sněží. Podle meteorologů by podobné počasí mělo vydržet i přes víkend.

V Olomouckém kraji nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost

Na severu regionu na vozovkách leží vrstva nového sněhu, v níže položených oblastech motoristé na silnicích místy narazí na rozbředlý sníh. Vrstva nového sněhu pokrývá vozovky prvních až třetích tříd na Jesenicku. „V okrese sněží nepřetržitě od středečního rána. Do dnešního dne ho mohlo napadnout zhruba deset centimetrů,“ uvedl dispečer jesenických silničářů.

V hradeckém kraji napadlo až pět centimetrů sněhu, cesty sjízdné

Vrstva sněhu zůstává na komunikacích ve vyšších polohách, na hlavních silničních tazích a v nižších partiích kraje jsou na cestách po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, informují silničáři na svých webových stránkách.

Silničáři v Praze sypali celou noc, silnice jsou mokré a sjízdné

Posypové vozy do rána ošetřily především hlavní dopravní tahy. První sníh zatím žádné potíže v dopravě nezpůsobil, komunikace jsou nyní většinou mokré a bez problému sjízdné. V okrajových částech Prahy může stále ležet rozbředlý nebo uježděný sníh. Nehody ráno zkomplikovaly dopravu na Barrandovském mostě a na náměstí Míru. Kvůli zvýšené hustotě provozu se dnes motoristé setkají s potížemi na většině vytížených tahů v Praze. Na stupni číslo čtyři až pět je dopoledne provoz v Holešovičkách, na Nuselském mostě, v Legerově ulici nebo na Jižní spojce. V posledních dnech jsou auty přeplněné také příjezdy do Prahy, především okolo nákupních center.

Podle předpovědi počasí má sněžit celý den. V Praze by měly napadnout až tři centimetry sněhu.

Počasí během dne

Převážně zataženo, postupně na většině území sněžení. Nejvyšší teploty -7 až -4 °C, v 1000 m na horách kolem -10 °C. Mírný severní vítr 2 až 5 m/s.

Ilustrační foto
Ilustrační foto