Rozhodčí soudy pro zdravotnictví odstartují později

Praha - Start rozhodčího soudu pro zdravotnictví, který měl začít pracovat se začátkem ledna, se o čtvrt roku zpozdí. Nová instance má prostřednictvím rozhodců řešit spory pacientů s lékaři a pojištěnců se zdravotní pojišťovnou o úhradu poskytnuté péče. Podle legislativního náměstka ministryně zdravotnictví Martina Plíška totiž ještě nejsou dokončeny všechny přípravy. K podpisu je připraveno memorandum o spolupráci ministerstva s Českým zdravotnickým fórem a Hospodářskou komorou a chystají se pravidla pro ustavení rozhodců. Právě tyto instituce se na celém projektu spolu s ministerstvem zdravotnictví podílí.

Pacienti a pojištěnci zatím musejí dávat připomínky k úhradě péče své zdravotní pojišťovně. Pokud tam nepochodí, zbývá jim jen běžný soud, kde ale za rozhodnutí zaplatí, navíc na ně mohou i dlouho čekat. Rozhodci naproti tomu budou řešit spory v krátké době a za minimální poplatek, mluví se o zhruba 800 korunách.

Až začne rozhodčí soud pro zdravotnictví fungovat, budou se moci pacienti snáze bránit, když po nich bude chtít lékař zaplatit za ošetření, které podle nich platí zdravotní pojišťovna, případně od nich lékař vybere registrační poplatek, na který podle pacienta neměl právo. Pacienti také budou moci snáze řešit spory o to, zda jim pojišťovna má uhradit léčení v cizině, a zda se právě jich týká překročení limitu poplatků, takže by jim měla pojišťovna vrátit peníze.

Svaz pacientů ale považuje projekt za chybný. „Rozhodnutí rozhodčího soudu velmi málo závisí na podstatě kauzy, čili na čí straně je právo. Záleží především na složení soudu,“ varoval viceprezident Svazu pacientů ČR Josef Mrázek. Ministerstvo se brání. „Chceme velmi pečlivě dbát na způsob výběru rozhodců, aby byli nestranní a nezávislí. I v rozhodčím řízení mohou existovat dvě instance, aby tam byl určitý opravný prostředek,“ řekl Plíšek.