Vězeň neuspěl se žalobou proti odběru DNA

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu zřejmě vůbec prvního českého vězně proti údajně donucenému odevzdání vzorku DNA při jeho plošném odebírání v českých věznicích v roce 2007. Policisté tehdy vzali vzorky víc než 16 tisíc lidí, kteří si odpykávali trest za úmyslný trestný čin. Někdejší šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický, který je na 16 let ve vězení na Mírově za vraždu kamaráda z roku 2000, požadoval po ministerstvu spravedlnosti 300 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Už dopředu také avizoval, že v případě prohry dotáhne kauzu až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Informaci přinesl deník Právo.

Hlavním důvodem zamítnutí žaloby byl podle samosoudce Pavla Riedlbaucha fakt, že ji Žirovnický podal až po uplynutí promlčecí šestiměsíční lhůty: „I kdyby nárok promlčen nebyl, tak soud má za to, že nesprávný úřední postup nebyl Vězeňské službě ČR prokázán. Bylo tvrzeno, že odběr proběhl přes nesouhlas žalobce, ale to prokázáno nebylo.“

Žirovnickému se nelíbilo, že ho podle jeho slov v červnu 2007 k odběru donutili pod pohrůžkou násilí a navíc zbytečně, protože policii své DNA dobrovolně odevzdal už v roce 2001. Tehdy vyšetřovala vraždu, za kterou si nyní odpykává trest. „Tato akce partyzánského charakteru byla porušením zákona. Šlo o brutální pošlapání mezinárodního práva českou policií,“ řekl u soudu.

Odběr DNA kritizoval i ombudsman Otakar Motejl

Žirovnický podá s největší pravděpodobností odvolání k nadřízenému pražskému městskému soudu, kde možná uspěje. V takřka identické kauze se mu to totiž už jednou povedlo. Kvůli odběru DNA totiž zažaloval i ministerstvo vnitra. Případ nyní řeší Obvodní soud pro Prahu 7, který stejně jako soudce z Prahy 2 Žirovnického žalobu zamítl kvůli promlčení, nicméně z podnětu odvolání tento rozsudek městský soud zrušil. Promlčecí lhůta podle něj nezačala běžet už dnem, kdy policisté vzorek DNA odebrali, ale až okamžikem, kdy se Žirovnický zveřejněním kritiky ze strany ombudsmana Otakara Motejla dověděl, že postup státu mohl být vůči vězňům nezákonný. To bylo přitom až loni.