Bankovního lupiče policie obvinila, hrozí mu 15 let

Praha - Lupiče, který ve středu držel rukojmí v bance na Novodvorské ulici v Praze 4, dnes policisté obvinili z loupeže. Je jím 51letý muž ze Strakonicka. Hrozí mu až 15 let vězení - u soudu mu přitíží, že byl v poslední době již osmkrát trestaný. Policisté dnes obviněného vyslechli a soudem mu byl přidělen advokát. Soudce teď rozhoduje o udělení vazby, pachatele už také vyslechl psycholog, který zjišťoval jeho příčetnost v době přepadení. Zároveň policisté nevylučují, že bude muž dále obviněn z držení rukojmí nebo vydírání.

„Muži bylo sděleno obvinění z trestného činu loupeže,“ uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Kvůli škodě velkého rozsahu mu může soud udělit až patnáctiletý trest. Pachatel byl podle policie v posledních třech letech již osmkrát odsouzen především za podvody a zpronevěry.

Ozbrojený jedenapadesátiletý muž ve středu dopoledne přepadl pobočku Komerční banky a několik hodin tam zadržoval ředitelku banky a jednu z jejích zaměstnankyň. Za jejich propuštění žádal miliony korun. Jednu z pracovnic muž dobrovolně propustil, policisté poté osvobodili i druhou z žen. Pachatele zadrželi. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění.

Zatím není jasné, zda byl muž v existenčních problémech, nebo loupil vědomě: "Nám se chvílemi zdálo, že se jedná o člověka, který je v těžké životní krizi. Na druhou stranu se chvílemi zdálo, že jde o kriminálníka, který je protřelý," uvedl koordinátor policejního zásahu Miroslav Vymyslický.

Obě ženy z banky už policie také vyslechla. Zdravotní stav obou je dobrý, banka jim přesto přidělila psychologa a dala jim dnes dovolenou. Pokud budou chtít, můžou doma zůstat až do konce roku.

Podle policie proběhl včerejší zásah na jedničku, hlavně proto, že se nikomu nic nestalo. S ozbrojeným mužem pracoval tříčlenný tým vyjednávačů a podle Vymyslického vznikl mezi pachatelem a vyjednávačem velmi dobrý vztah, který byl základem pro úspěšnou akci. Potvrdilo se taky, že muž se byl v bance podívat už o den dříve a že pak při přepadení měl u sebe plynovou pistoli.

Podobné loupeže nejsou v Česku běžné

Za posledních 15 let se odehrály čtyři podobné loupeže. V roce 1994 maskovaný muž, který s pistolí přepadl expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku, vzal jako rukojmí třiadvacetiletou pokladní. Ženu vyvedl z banky se zbraní u hlavy. O pět let později podobným způsobem ohrozil lupič klienta Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku.

Před dvěma lety vyloupili tři muži chomutovskou pobočku Raiffeisenbank. Při útěku s sebou odvezli z banky jednoho muže, později ho propustili. Ženu, která v náruči držela malé dítě, si letos v květnu vzal jako rukojmí pachatel, který přepadl banku v Ostravě-Zábřehu. Muž jí přiložil ke krku nůž.

Komerční banka na Novodvorské ulici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24