Nejspolehlivější je Porsche 911 a Mazda 2, nejhorší je Kia Carnival

Praha - Nejméně závad mezi dvouletými a tříletými vozy mají automobily Porsche 911 a dále Mazda 2, ukázaly to statistiky technických kontrol TÜV SÜD v Německu, které představila česká pobočka TÜV SÜD ve spolupráci s časopisem Auto Bild. O třetí pozici se v žebříčku dělí VW Golf Plus, Ford Fusion a Mazda 3. Naopak mezi vozy s největšími problémy při technických kontrolách se zařadily Kia Carnival a Chrysler PT. Nejčastějšími závadami bývají poruchy v oblasti světel, brzd, výfukového systému a řízení.

Porsche 911 mělo nějakou závadu v 1,9 procenta případů, Mazda ve 2,4 procenta. Naopak kontrolou neprošla téměř každá třetí Kia Carnival. Podle zástupců společnosti letos pokračuje negativní trend zvyšující se kvóty závad zjištěných při technických kontrolách. Ta letos vzrostla o jeden procentní bod na 17,6 procenta. Podle Guntera Dettelmanna z TÜV SÜD se na zvýšení podílu projevila nepříznivá ekonomická situace, kdy lidé méně investují do údržby svých aut.

Vozy domácí automobilky Škoda, modely Fabia a Octavia, se umístily na 51. a 71. místě, loni to bylo 64. a 59. místo. Zatímco u Fabie proti loňsku podíl aut se zjištěnými závažnými závadami klesl o 0,3 procentního bodu na 4,5 procenta, u Octavie napoprvé kontrolou neprošlo 5,4 procenta vozů proti 4,8 procenta loni. Toyota Aygo z Kolínské TPCA skončila na 30. místě, sesterský Peugeot 107 na 38. až 43. místě a Citroen C1 ze stejného závodu skončil na 63. až 66. místě. U starších aut - mezi osmi a 11 lety - má nejméně závad Toyota RAV.

Zavedené šrotovné se na statistikách pozitivně neprojevilo. Je to podle Dettelmanna dáno zejména tím, že lidé si za šrotovné kupovali především malé vozy, kde je procento závad často velmi vysoké. Na konci žebříčku skončily například Peugeot 307, Citroen C4 a Dacia Logan, což jsou auta nejčastěji kupovaná v rámci šrotovného. Podkladem pro statistiky je kolem 7,5 milionu technických kontrol provedených u více než 200 modelů aut ve stáří mezi dvěma a 11 lety.

Ilustrační foto
Ilustrační foto