Dobrovolné návraty využilo přes 2 000 cizinců

Praha - Do projektu takzvaných dobrovolných návratů se přihlásilo 2 089 cizinců, tedy jen třetina z celkového počtu možných zájemců o vycestování zpět do své vlasti. Největší zájem o projekt projevili Mongolové. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili ministr vnitra Martin Pecina a ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Vnitro tímto způsobem chtělo snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců.

Vláda na návraty uvolnila ze státního rozpočtu 85 milionů korun, skutečné náklady ministerstvo vyčíslilo na 67 milionů korun. Dobrovolné návraty měly dvě fáze. První trvala od 16. února do 24. července a legálně pobývající cizinci dostali příspěvek do začátku 500 eur a zaplacenou letenku do vlasti. Této možnosti využilo 1 871 cizinců.

Ve druhé fázi trvající od 27. července do 15. prosince už byl příspěvek snížen na 300 eur. Ačkoli se do ní mohlo přihlásit až 4 000 cizinců, možnosti vycestovat jich využilo jen 218. Ministerstvo 15. září navíc spustilo projekt dobrovolných návratů pro nelegálně pobývající cizince. Této možnosti využilo 169 zájemců. Motivací pro ně bylo to, že získali možnost vrátit se do Česka v kratší době než v případě, kdy by byli vyhoštěni. Nedostali žádný příspěvek do začátku, jen zaplacenou letenku.