Případ Berdychova gangu znovu míří k Nejvyššímu soudu

Praha – I posledním verdiktem z rozsáhlého procesu s takzvaným Berdychovým gangem se bude zabývat Nejvyšší soud. Dva z odsouzených - Tomáš Půta a Maroš Šulej - totiž podali dovolání. Za účast na zločinech z let 1999 až 2001 soudy v této části procesu uložily Radku Trumpešovi 14 let, Půtovi deset let a Šulejovi šest let vězení. Davidu Berdychovi, který v minulosti dostal od soudů v součtu více než 15 let vězení, trest nezvýšily.

Půta v dovolání podle svého advokáta nesouhlasí s tím, že by byl účastníkem zločinného spolčení. „Namítám, že je chybná právní kvalifikace. Věci, které jsou ve spisu jako důkazy, nesvědčí pro zločinné spolčení. Zločinné spolčení má nějaké zákonné znaky a my se domníváme, že nejsou naplněny,“ vysvětluje Půtuv obhájce. Pokud by mu daly soudy za pravdu, snížila by se trestní sazba, a Půta by pak měl dostat mírnější trest.

Středočeský krajský soud označil za členy zločinného spolčení vedle Půty i Berdycha a Trumpeše. Všichni tři se proti tomu bránili v odvoláních. Pražský vrchní soud ale jejich námitkám v červnu nevyhověl. „Obžalovaný David Berdych je v podstatě takovou výkonnou hlavou celé skupiny,“ uvedl tehdy předseda odvolacího senátu Jindřich Fastner. Půta dostal svůj trest za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody, bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej za pomoc k loupeži a krádež.

Berdycha uznal loni krajský soud vinným z účasti na devíti loupežích a jedné krádeži. Ještě před začátkem procesu s gangem si začal odpykávat sedmiletý trest z jiné kauzy. V jiné části procesu pak soud odečetl dobu, kterou strávil ve vězení, a uložil mu trest devět let a devět dní. Berdych tak měl tehdy před sebou přesně 15 let ve vězení. Krajský soud loni od uložení souhrnného trestu upustil. Trumpeš se podle verdiktu dopustil pěti loupeží a nedovoleného ozbrojování. V první části procesu dostal 13 let vězení za další zločiny, krajský soud mu loni trest navýšil o jeden rok.

V této části procesu jde především o loupežná přepadení podnikatelů nebo kamionů. Ve většině případů se členové gangu podle spisu vydávali za policisty, když používali policejní uniformy nebo pozměněné policejní průkazy. Některým z obětí podle obžaloby způsobili vážná zranění. V rámci rozsáhlého procesu s gangem bylo odsouzeno více než 30 lidí. Jsou mezi nimi i bývalí elitní detektivové pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava a Petr Koňařík, kteří zločiny gangu kryli za podíl z loupeží.

David Berdych v soudní síni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24