Příprava zahraničních misí a kontrola vojáků nejsou dostatečné

Praha - Ministerstvo obrany připustilo nedostatky v přípravě zahraničních misí, jejich kontrole a v sociální prevenci. Přiznání je výsledkem vyšetřování, které ministr obrany Martin Barták nařídil kvůli extremistickému chování vojáků. Nejznámějším se stal případ dvou členů kontingentu ISAF v Afghánistánu, kteří na přilbách nosili symboly jednotek nacistické SS. Podobné kontroly budou nadále pokračovat. Ministerstvo obrany nicméně tvrdí, že extremismus není v armádě masivní problém.

Výsledná zpráva ministerstva obrany hovoří o nedostatečně pružném a operativním řešení problémů při přípravě zahraničních misí i v komunikaci mezi velením kontingentů v Kosovu a Afghánistánu a armádním společným operačním centrem, které má české jednotky v zahraničí na starosti.

Podle zjištění, které dnes ministerstvo obrany zveřejnilo, nebyli velitelé vysílaní do misí dostatečně vyškoleni ve znalostech operačních postupů i distribuce rozkazů. Nedostatečná prý byla sociální prevence v misích, která mohla negativním jevům mezi vojáky předcházet. Nedostatečně také fungovaly standardní kontrolní mechanismy, které mohly extremismus odhalit, uvedlo ministerstvo.

Prověrka čeká všechny vojáky na misích

Kvůli nebezpečí pronikání lidí s radikálními, především ultrapravicovými názory, do ozbrojených sil nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek 11. listopadu důsledné kontroly všech vojáků. Cílem bylo zjistit, zda nechovají sympatie k podobným názorům. Vojenská policie pak na konci listopadu oznámila, že jeden z vojáků strakonické protiletadlové raketové brigády měl na těle vytetováno nacistické heslo. Na prověrce s vojenskými policisty spolupracuje i armádní tajná služba.

Oba příslušníci mise ISAF v afghánské provincii Lógar, na které se provalilo nošení symbolů jednotek SS, byli propuštěni z armády. Jejich velitelé, kteří věc měli tutlat, byli prozatím postaveni mimo službu. Vyhazov potkal i vojáka, který podle policie cvičil sympatizanty extremistické skupiny White Justice. Ministr obrany dává v posledních týdnech opakovaně najevo, že podobné názory jsou v české armádě nepřípustné.