Pošta chce 18 korun za datovou zprávu pro podnikatele. Pecina je proti

Praha - Česká pošta musí do konce roku stanovit cenu datových zpráv pro podnikatele, jinak je musí od 1. ledna provozovat zadarmo. Komerční část projektu datových schránek má poště kompenzovat ztráty, které utrpěla přechodem od úředních dopisů na papíře k elektronickému systému. Jenže pošta navrhuje za jednu zprávu cenu 18 korun, což se ministerstvu vnitra zdá moc.

Peníze chce pošta získat od firem a živnostníků, kteří by si měli do datových schránek posílat například faktury. V posledních dvou týdnech letošního roku bude pošta kalkulovat cenu jednotlivých zpráv i paušálních balíčků. Je ale možné, že nakonec s návrhem neuspěje. Podle ministra vnitra Martina Peciny je totiž cena 18 korun za jednu zprávu vysoká, neboť jde v podstatě o e-mail se zaručeným doručením.

Navíc není o zasílání faktur pomocí datových schránek mezi podnikateli velký zájem. Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy totiž k této části projektu neproběhla skoro žádná informační kampaň, a podnikatelé tak o možnosti zasílání faktur nevědí.

Projekt datových schránek poznamenal odchod některých odborníků, 1. prosince poštu opustil Petr Stiegler, ředitel sekce rozvoje služeb a E-governmentu, a spekuluje se i o rezignaci generálního ředitele pošty Petra Sedláčka, o jeho osudu se má rozhodnout zítra. Podle některých médií by ho mohla nahradit členka představenstva Letiště Praha Markéta Hrdá.