Lyžaři se dočkali, sezona je tady

Praha - Lyžaři mohou o víkendu vyrazit na hory. Vleky pojedou ve většině velkých skiareálů, v některých již dokonce spustili provoz. Opožděný rozjezd lyžařské sezony umožnilo mrazivé počasí a intenzivní zasněžování umělým sněhem, které začalo minulý týden. Ceny jízdného na vlecích většinou zůstávají na loňské úrovni, až do svátků budou navíc platit sezonní slevy. Podmínky zatím příliš nepřejí běžkařům, upravených tratí mnoho nenajdou. V Jizerských horách se podařilo upravit asi 50 kilometrů běžeckých tras, stopa je projetá v krkonošských Horních Mísečkách a na Černé hoře, v Jeseníkách mohou vyrazit na trasy Ovčárna - Švýcárna a v okolí Paprsku.

Vlekařům přejí i poměrně silné mrazy a vlhkost vzduchu, které umožňují nepřetržité zasněžování. Ještě pár dní si ale budou muset počkat vyznavači bílé stopy, neboť upravených běžkařských stop zatím příliš není. Vystačit si budou muset s přírodním terénem.

Krušnohorská střediska jsou v provozu

Video Lyžování v Krkonoších
video

Lyžování v Krkonoších

Ráno se již dala do pohybu sedačková lanovka na nejvyšší vrchol Krušných hor a z Klínovce už se také jezdí. Týdenní mrazivé počasí umožnilo vyrobit 60 centimetrů umělého sněhu. Další krušnohorská střediska se chystají spustit vleky v sobotu ráno. „Ode dneška jede sedačková lanovka Dánská a sjezdovka Dánská, v sobotu otevřeme sjezdovku Pařezovka a vlek B a v neděli se otevře sjezdovka U Zabitého,“ přiblížil pro ČT plán provozu Martin Píša ze skiareálu Klínovec.

Červenou sjezdovku i vlek zprovozní v sobotu také na Bublavě. Neklid nad Božím Darem zahájí kvůli technickým důvodům sezonu až těsně před Vánocemi. Do Vánoc se díky zasněžovacím systémům bude lyžovat i v areálech v podhůří, třeba v Aši nebo v Mariánských Lázních.

Na Vysočině se jezdí po Šacberku

Na Vysočině se jako první rozjel vlek na Šacberku u Jihlavy. „Jsme rádi, že nám počasí dovolilo zasněžovat, takže jsme možná spustili provoz dřív než někde na horách,“ řekl ČT provozovatel šacberské sjezdovky Pavel Havlíček. O víkendu otevřou kromě Jihlavy a Nového Města na Moravě své lyžařské areály také ve Velkém Meziříčí, Lukách nad Jihlavou nebo na Křemešníku a v Jimramově. Přes léto všude investovali hlavně do pohodlí návštěvníků.

Na krkonošských sjezdovkách leží až 60 centimetrů sněhu a stále se intenzivně zasněžuje. Vleky už nyní jedou na Černé hoře u Janských Lázní, v Peci pod Sněžkou i na Horních Mísečkách. O víkendu se ve Špindlerově Mlýně rozjede lanovka Hromovka, lanovka ve Svatém Petru a lanovka na Medvědín, řekl ředitel špindlerovského skiareálu Jiří Beran. Pátečním večerním lyžováním začne sezona i na Ještědu, kde děla vyrobila od minulého týdne přes 30 centimetrů sněhu.

Pobyt na horách se dá na poslední chvíli ještě sehnat

Sehnat na poslední chvíli vánoční pobyt v tuzemských horách není letos nic nemožného. O Krkonoše a Šumavu projevilo zatím zájem asi 180 tisíc lidí, Alpy si za cíl vybral poloviční počet Čechů.

Krkonoše hlásí téměř vyprodáno na Silvestra, ale na Štědrý den ještě dostatek volných míst. Pobyty lidé objednávají na poslední chvíli a na kratší dobu než v minulých letech. „Letošní Vánoce máme obsazené hůře než loni, a to z těch důvodů, že tradiční holandská klientela se nedostavila,“ vysvětluje majitelka penzionu Soňa Cejnarová.

Na Šumavě mají zájem o zimní dovolenou Češi i hosté ze zahraničí, nejvíc jich jezdí právě z Holandska. Majitelům hotelů zbývají poslední volná místa na vánoční svátky i Silvestra. Oslovení šumavští hoteliéři nepředpokládají, že závěr letošního roku bude z hlediska tržeb slabší. Někteří jsou přesvědčeni, že krize na ubytovací zařízení naplno nedolehla.