Před svátky pojedou posílené vlaky

Praha – Více vozů nasadí České dráhy od pátku do středy na dálkové vlaky. Společnost očekává, že jejími spoji pojede před Vánoci více lidí než obvykle. Celkem podle mluvčího ČD Petra Pošty přibude od pátku do středy sedm tisíc míst k sezení. Mluvčí zároveň upozornil, že na Štědrý den od odpoledne pojede jenom minimum vlaků.

Nejvíce posilových vagonů přidají dráhy k vlakům v pátek, kdy pojedou na svátky studenti nebo lidé, kteří si na tři předvánoční dny vezmou dovolenou, a také v úterý. Celkem bude po oba dny k dispozici zhruba 2 500 dodatečných míst.

Posilové vozy vypraví ČD především na rychlíky a expresní vlaky, které spojují Prahu s velkými městy – Plzní, Českými Budějovicemi, Olomoucí a Ostravou. I přesto budou nejspíše spoje přeplněné. „V některých pátečních a středečních odpoledních vlacích už teď zbývá jen několik volných míst, proto doporučujeme všem cestujícím, aby si zarezervovali svá místa včas,“ uvedl Pošta.

Místenky je možné koupit si buď v pokladně, nebo na internetovém obchodu Českých drah. Stojí 70 korun, majitelé In-karet mají poloviční slevu.

Na Štědrý den ustane provoz na železnici zhruba od pěti odpoledne. Následně pojedou pouze vybrané dálkové vlaky, především mezistátní rychlíky a Eurocity. Na cestu se i v předvečer vánočních svátků vydají noční hotelové vlaky. Většina spojů, které nejedou na Štědrý den, jsou v jízdním řádu označeny číslem 10 nebo 12 v hlavičce vlaku.