V uranovém dole byl smrtelně zraněn horník

Rožná (Žďársko) - V uranovém dole Rožná na Žďársku byl dnes při těžbě smrtelně zraněn padesátiletý horník. Podle informací těžebního závodu Geam se neštěstí stalo kolem 02:00 při ražbě překopu během odtrhávání kamene, tedy ne při samotném dolování. Na předáka směny spadl blok horniny dlouhý zhruba 2 metry. Podle informací záchranné služby kameny zavalily horníkovi větší část těla, bedra a páteř. Došlo k drtivým zraněním, která nebyla slučitelná se životem.

Neštěstí se stalo na 23. patře, tedy v hloubce asi 1 100 metrů pod zemským povrchem. Padesátiletého Slováka, předáka směny, zasáhla hornina, která se náhle uvolnila při odtrhávání stropu. Příčiny neštěstí vyšetřuje policie a báňský úřad.

„Muž byl v dané chvíli na pracovišti sám, protože bagroval po odpalu a došly vozy. Byl to směnový předák, velice zkušený pracovník a vyučený horník a u nás už pracoval šest let,“ podotkl ředitel důlního podniku Diamo Jiří Jež.

V letošním roce je to třetí smrtelný úraz horníka v tuzemských dolech. Dne 15. července zasypalo muže uvolněné nadloží v Dole Karviná. 10. září po důlním otřesu na stejném místě zavalila hornina šest lidí - jeden z nich nepřežil, jeden se těžce zranil. Předběžné závěry posledního neštěstí na Vysočině báňský úřad zveřejní nejdříve za 14 dnů.

V jediném uranovém dole ve střední Evropě celkem pracuje asi 500 horníků. Uranová ruda se dobývá od 20. do 22. patra, tedy až 1 100 metrů pod povrchem. Těžba zásob na 23. patře se připravuje. Závod je součástí státního podniku Diamo. Smrtelný úraz se v tomto dole naposledy stal v roce 1994, uvedl ředitel závodu Pavel Koscielniak.