Oslavy Divadla Spejbla a Hurvínka komplikují autorská práva

Praha – Divadlo Spejbla a Hurvínka řeší další problémy ohledně práv na tvorbu profesora Josefa Skupy. Ústav sociálních služeb v Plzni, který je dědicem zakladatele, odmítá s divadlem kvůli starému sporu spolupracovat. Nepovolil Supraphonu ani divadlu použít Skupovy dokumenty a archivní nahrávky. Dle slov náměstkyně primátora v Plzni Marcely Krejsové se město nijak nebrání spolupráci se Supraphonem, ale s divadlem a jeho ředitelkou Helenou Štáchovou nechce mít nic společného.

„Když se Supraphon obrátil na plzeňský ústav, dozvěděli se jeho zástupci, že si dědicové autorských práv Josefa Skupy nepřejí, abychom jeho nahrávky zařadili do chystané kompilace k oslavám 80. výročí Divadla Spejbla a Hurvínka,“ uvedl mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

Důvodem vzniklých problémů je dlouholetý spor mezi Plzní a Divadlem Spejbla a Hurvínka. Ústav se totiž jako Skupův dědic přes osm let s ředitelkou divadla soudil o autorství Spejbla a Hurvínka. Předloni tento spor prohrál. Nejvyšší soud tehdy potvrdil rozsudek pražského vrchního soudu, že práva na obě loutky patří Štáchové.

Spejbl a Hurvínek se nám ukážou i ve 3D podobě

„Oslavám našeho divadla ale nic nebrání. Vše bude probíhat tak, jak má. Pouze věci profesora Skupy budou nahrazeny díly, kde není autorem. Pan Skupa s námi ale i přesto bude, oslavíme ho řádně. Nerada bych se vracela k něčemu, co bylo vyřešeno a je jen záští proti mé osobě,“ podotkla ředitelka divadla Helena Štáchová. Oslavy budou probíhat celý rok. V následujícím roce vyjdou archivní nahrávky a trojrozměrně natočený záznam divadelního představení. Ten půjde i do digitálních kin po celé republice.

„V opraveném divadle otevřeme muzeum loutek. Zahájíme 1. dubna unikátním projektem, kdy bude ve všech digitálních kinech po republice uveden film se Spejblem a Hurvínkem. Jedinečný má být tím, že půjde přenos divadelního představení, navíc prostřednictvím technologie 3D,“ dodala ředitelka.

Helena Štáchová
Helena Štáchová