Pražské letiště otevře pro veřejnost své zázemí

Praha - Pražské letiště zpřístupní fanouškům letadel během vánočních svátků své zákulisí v rámci mimořádných exkurzí. Jejich účastníci poznají místa, která nejsou běžně dostupná. Uvidí provoz na odbavovacích plochách, z několika desítek metrů budou přihlížet startům a přistáním letadel, také mohou zhlédnout i odmrazování letadel a úklid drah při sněžení. Během exkurze je možné fotografovat a filmovat, vstupné je pro dospělé 150 korun, pro děti 70 korun, čtyřčlenné rodiny zaplatí 330 korun. Možnost samostatné návštěvy mají i mladší fandové, kteří se od 10 let mohou prohlídky účastnit bez doprovodu. Na internetových stránkách zájemci najdou přesná data a časy prohlídek. Přihlásit se na většinu exkurzí je možné do úterý 22. prosince, na novoroční exkurzi potom přijímá letiště přihlášky do 30. prosince.

Prohlídky areálu pražského letiště budou dvouhodinové, začínat i končit budou na staré Ruzyni v terminálu 3, odkud startují soukromé lety, a následně budou exkurze pokračovat do dalších běžně nepřístupných míst. „Podívají se na plochy, dostanou se poblíž letadel. Teď je specifická zimní sezona, takže uvidí, jak se odmrazují letadla nebo jak se uklízejí letištní plochy. Perlou naší prohlídky je požární stanice,“ uvedla Eva Krejčí. Stanice byla otevřena před třemi lety a je z českých požárních stanic nejmoderněji vybavena.

Podle mluvčí bude velkým lákadlem i prohlídka osvětleného letiště v podvečerních hodinách. „Vypadá to úplně jinak než ve dne. Je to velký zážitek,“ podotkla. Prohlídky osvětleného aeroportu proběhnou 29. a 30. října v 16 hodin.

„Celá exkurze probíhá z bezpečnostních důvodů tak, že její účastníci jezdí autobusem. Pouze v centrální požární stanici se vystupuje a procházejí ji po svých. Letadla uvidí z bezprostřední blízkosti z autobusu,“ popsala Krejčí způsob, jakým se dostanou návštěvníci na plochy pražského letiště.

Letiště považuje exkurze nejen za vánoční dárek pro příznivce letectví, ale také jako osvětové akce pro ty, kteří létají zřídka nebo vůbec. Hosté se tak například dozví, jak cestují domácí mazlíčci, nebo si osvětlí význam často nesrozumitelných anglických výrazů jako boarding card, check in, gate, airbridge nebo puschback.

Předvánoční prohlídky ovšem nejsou zcela jedinečné. „Tato mimořádná sváteční nabídka doplňuje kalendář pravidelných prohlídek, které na letišti probíhají již od června 2007,“ uvedla Krejčí. Letiště vánoční nabídkou navázalo na mikulášskou akci, které se zúčastnilo přes 500 lidí, z toho většinu tvořily děti. Podle mluvčí letiště zřejmě během Vánoc dosáhne celkový počet návštěvníků exkurzí již patnácti tisíc.

To, že exkurze probíhají, by cestující na mezinárodním letišti neměli poznat. „Prohlídky jsou naplánovány tak, aby byly v souladu s veškerým leteckým provozem,“ upozornila Eva Krejčí. Účastníci projdou na začátku bezpečnostní kontrolou podobnou té, kterou absolvují lidé před letem.

Letiště Praha
Letiště Praha