Sníh komplikoval dopravu napříč Evropou

Londýn/Brusel/Paříž – Zima zasáhla téměř celou Evropu a v řadě zemí způsobila vážné dopravní komplikace. Druhou zimu po sobě zapadal sněhem Londýn, kde je uzavřeno letiště Gatwick, letadla nemohla přes den ani do Bruselu či Paříže. Důsledky sněžení pociťuje i silniční a v menší míře i železniční doprava. V Moskvě, kterou už několik dní sužují dvacetistupňové mrazy, zmrzl v noci na dnešek další člověk, od listopadu již devatenáctý. Pět lidí zmrzlo také ve Varšavě. Pohotovost kvůli sněhu a náledí byla vyhlášena v 54 ze stovky francouzských departementů. Zatímco v pařížské oblasti fungovala doprava normálně, problémy byly na jihu v Bordeaux a Toulouse a v jejich okolí.

Velké problémy má londýnský Gatwick

Londýnské letiště Gatwick je kvůli sněhu a náledí uzavřeno. Sedm hodin stálo také další londýnské letiště Luton. Hlavní letiště britské metropole Heathrow funguje. Jinde ve Velké Británii, zvlášť na jihovýchodě a severovýchodě Anglie, musely stovky automobilistů strávit noc ve svých vozech na zasněžených dálnicích. Jen v Essexu bylo zaznamenáno 180 silničních nehod. V jižní Anglii byly také uzavřeny desítky škol a postižena je železniční doprava. Špatné počasí má trvat i během dne. Meteorologové předpovídají na dnešek až 20 centimetrů nového sněhu.

Na bruselském letišti zrušili 30 odletů

Na letišti v Bruselu bylo dnes ráno rovněž kvůli sněhu a náledí zrušeno 30 odletů a 70 letadel nemohlo přistát. Na belgických dálnicích byly už ve čtvrtek večer stokilometrové zácpy. Sněžení v Belgii tak výrazněji nezkoplikovalo pouze železniční dopravu.

Problémy jsou také na pařížských letištích

Na pařížských letištích v Roissy a Orly bylo dnes ráno zrušeno 30 procent vzletů a přistání a další rušení lze podle agentury AFP čekat i dál během dne. Z hlavního letiště Roissy-Charles-de-Gaulle nemohly už ve čtvrtek večer odletět stovky cestujících. Okolní hotely se zcela zaplnily a lidé spali i na podlaze v letištní hale.

V Německu je zatím letecká doprava bez problémů

Německá letiště zatím problémy kvůli sněhu nehlásila. Sníh přitom pokryl většinu území Německa a problémy způsobil hlavně motoristům. Během dne řešila policie kvůli hustému sněžení a kluzkým silnicím jenom v Hamburku 130 dopravních nehod, ve většině případů si však vyžádaly jen hmotné škody.

V Rakousku v noci naměřili minus 24 stupňů. Bylo to v St. Jakobu ve východním Tyrolsku. Chladněji tam v tento den bylo v uplynulých 60 letech jen v roce 1996, kdy tam bylo minus 26,8 stupně.

Polskem nejezdí vlaky, zima zabíjela

V Polsku zkomplikoval sníh zejména dopravu na železnici. Kvůli možnému poškození mostu nejezdí vlaky z Poznaně a Lehnice do Vratislavi. Na nádražích stojí v zimě stovky cestujících. V příštích dnech se situace nemusí vyřešit, protože o víkendu by na východě Polska měly teploty klesnout až ke 20 pod nulou. Zima si jen ve čtvrtek vyžádala nejméně pět lidských životů, od podzimu tak na podchlazení v zemi zemřelo už 28 lidí.

Mráz komplikuje život i lidem v Rusku

S mrazem bojují i lidé v Rusku. V Tyvské republice u mongolských hranic na východě země klesla rtuť v teploměru na minus 40 stupňů Celsia. Třeskutou zimu uvítali školáci, protože řada škol zrušila výuku. V Moskvě, kterou dvacetistupňové mrazy sužují už několik dní, zmrzl v noci na dnešek další člověk, od listopadu již devatenáctý. Desítky dalších lidí utrpěly omrzliny.

V Řecku deště vyvolaly sesuvy půdy

Problémy na silnicích jsou i v Řecku, ne sice kvůli sněhu, ale kvůli silným dešťům, které vyvolaly sesuvy půdy. Při jednom z nich přišel o život italský inženýr pracující na stavbě tunelu asi 400 kilometrů severně od Atén. Kvůli sesuvům byla přerušena hlavní silniční osa země, dálnice mezi Aténami a Soluní. Výluka má trvat několik týdnů.

Problémy na bukurešťském letišti hlásí Rumunsko, na několika místech v zemi byla přerušena dodávka elektřiny.

Sněhová kalamita
Sněhová kalamita
Více fotek
  • Sněhová kalamita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1312/131167.jpg
  • Sněhová kalamita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1312/131177.jpg
  • Přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu autor: AP Photo/Vadim Ghirda, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1312/131131.jpg
  • Sněhová kalamita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1312/131172.jpg
  • Havarovaný vůz v závěji autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1312/131166.jpg