MHD ve Znojmě čekají změny a nový dopravce

Znojmo - Městská hromadná doprava ve Znojmě změní od ledna hlavního dopravce. Cestující se tak mohou těšit na nové autobusy i na začlenění své MHD do celokrajského integrovaného dopravního systému (IDS). Ve městě má přibýt spojů, které na sebe budou lépe navazovat, přiblížila rozsah změn v MHD mluvčí radnice Denisa Šipošová. Na rozdíl od města Znojma se však jeho okolí zatím do jihomoravského IDS nezapojí – toho se obyvatelé zbytku Znojemska dočkají až v červenci 2010.

V souvislosti se změnou dopravce dojde v lednu také ke změně jízdních řádů. Navýší se počet ujetých kilometrů i četnost linek, například na páteřní lince číslo 4, upozornila Šipošová.

Zakázku na provozování MHD dostala na základě výběrového řízení Znojemská dopravní společnost Psota, která nabídla nejnižší cenu. Na jedné z linek bude částečně jezdit také Bítešská dopravní společnost. Ke změně došlo, protože stávajícímu provozovateli MHD, firmě ČAS, vyprší na konci roku smlouva a radnice měla v poslední době s dopravcem problémy. ČASu totiž patří znojemské autobusové nádraží, společnost na ně ale nechce pouštět další dopravce, kteří jezdí na regionálních linkách.

Jelikož zásadní změna, která díky změně dopravce čeká na Znojemské, by beztak nastala při zavedení IDS Jihomoravského kraje do města, rozhodla se radnice připojit k systému již od začátku roku 2010, a ne až v červenci, jak bylo původně plánováno. „Aby si lidé nemuseli po půl roce zvykat na nové ceny a jízdní řád, rozhodli jsme se, že se MHD do IDS začlení rovnou od ledna,“ řekla mluvčí Šipošová.

Nový provozovatel MHD se zavázal, že část autobusů, které budou od Nového roku Znojmem jezdit, bude poháněno stlačeným plynem. Celkem má ve městě jezdit 18 autobusů.