Počet lidí s chřipkou klesl v Česku o 13 procent

Praha - Tento týden klesl počet lidí s akutními respiračními infekcemi o třináct procent. Nyní je v České republice 1475 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví. Podle statistik klesá nemocnost už třetí týden, nyní je pokles největší. Situace je podobná ve většině krajů. Nejvýraznější pokles a zároveň nejméně nemocných hlásí Karlovarský kraj. Naopak nejvíce nemocných hlásí kraj Moravskoslezský, Jihomoravský a Královéhradecký.

Vysoké počty nemocných chřipkou hlásí i nadále mnoho škol v celé republice. Některé zůstávají stále uzavřeny. Podle hygieniků lze situaci hodnotit jako lokální epidemii chřipkových onemocnění. „Kromě chřipky s normálním průběhem se nadále vyskytuje řada komplikovaných případů pandemické chřipky vyžadujících hospitalizaci a v některých případech i intenzivní péči,“ řekl epidemiolog Jan Kynčl. V ČR dosud zemřelo osmatřicet lidí s prasečí chřipkou.

V souvislosti s vánočními a novoročními svátky lze podle Kynčla očekávat další pokles nemocnosti, který je pro toto období typický a souvisí s čerpáním dovolených a volna ve školách. „Další vývoj chřipkové situace v letošní zimní sezoně bude možné odhadnout spíše až v druhém lednovém týdnu po návratu do škol a do zaměstnání,“ uvedl epidemiolog. V Evropě je podle něj podobný výskyt chřipkových onemocnění jako v Česku.