Připravují se nové tresty pro nedůsledné STK

Karlovy Vary – Karlovarský kraj usiluje o změnu zákona, podle kterého by mohl účinněji trestat Stanice technické kontroly. Chce mít možnost pokutovat jejich provozovatele za prohřešky. Teď mu totiž zákon umožňuje jen ten nejtvrdší trest – tedy odejmout stanici licenci. To je navíc možné pouze ve výjimečných případech, v nichž má často konečné slovo teprve soud.

Karlovarský kraj jako jeden z prvních letos v červnu využil svých pravomocí a za vážné porušení pravidel odebral licenci Stanici technické kontroly v Sokolově. Jednatel firmy se proti rozhodnutí odvolal a případ teď řeší soud. Odebrání licence je přitom jediný možný trest, který kraj za špatnou práci může nařídit.

„Nám by velmi pomohlo – a myslím si, že i samotným technickým kontrolám – kdyby krajský úřad mohl pokutovat stanice technické kontroly za drobná porušení,“ uvedl ředitel karlovarského krajského úřadu Roman Rokůsek.

Karlovarský kraj proto chce iniciovat změnu zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Právě ten upravuje činnost stanic technické kontroly. „Odebrání licence je velmi přísný trest, mnohdy neadekvátní. Proto Karlovarský kraj navrhuje takovou změnu, která odstupňuje trest pro stanice technické kontroly,“ přiblížil podstatu návrhu náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Žádost o změnu zákona už schválilo krajské zastupitelstvo. Nezávisle na tom se připomínkami krajů už zabývá i ministerstvo dopravy. „Připravujeme změnu vyhlášky, která by měla návrh Karlových Varů obsahovat. Připravujeme ho dokonce ve dvou variantách, první verze počítá s uloženou pokutou až do výše půl milionu, druhá je potom v řádech milionů,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Ministerstvo dopravy by chtělo návrh na změny v zákoně předložit vládě do konce ledna.