Česko čekají arktické dny

Praha - Většinu Evropy včetně České republiky dnes sevřely silné mrazy. V Praze umrzli dva lidé, v dalších evropských zemích zemřelo v důsledku silného chladu nejméně sedm dalších. Meteorologové předpovídají, že na severu Čech, Moravy a ve Slezsku nevystoupí dnes a v sobotu nejvyšší teploty nad minus deset stupňů, a lidé tam tak prožijí takzvané arktické dny. Oteplovat se má od pondělí.

V Libereckém kraji napadlo v noci na dnešek místy až deset centimetrů prachového sněhu a i přes den komplikovaly jeho odklízení ze silnic sněhové přeháňky. Teploty tam na některých místech klesly v podvečer až k 18 stupňům pod bodem mrazu.

V Moravskoslezském kraji se dnes kvůli špatným rozptylovým podmínkám zhoršila kvalita ovzduší. Denní koncentrace polétavého prachu odpoledne tam i více než trojnásobně překračovaly stanovený limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Chladné počasí potrvá do neděle, od pondělí se začne postupně oteplovat. V úterý se dostanou teploty nad nulu, takže sníh začne odtávat. Na Štědrý den by se měly kolem nuly pohybovat i noční teploty. K tomu předpovídají meteorologové déšť.

Největší zima byla na Milešovce - minus 16,1

Dnes bylo nejtepleji v Chebu, kde nejvyšší teplota dosáhla minus 6,2 stupně Celsia. Naopak nejnižší teplotu naměřili meteorologové na Milešovce, a to minus 16,1 stupně. Sněhu leží nejvíc na Šeráku - 35 centimetrů, na Churáňově nasněžilo 27 centimetrů, v Krkonoších leží sněhová pokrývka do deseti centimetrů.

V řadě evropských zemí způsobilo sněžení a chladné počasí problémy v silniční i letecké dopravě, zasažena jsou mimo jiné velká letiště v Londýně, Bruselu a Paříži.