Richter: Opencard je pravděpodobně mediální bublina

Praha - Ve vedení Prahy nastaly rychlé změny. V tomto týdnu rezignovali na svou funkci již dva zastupitelé. Markéta Reedová i Petr Štěpánek přitom varovali před neprůhlednou politikou radnice týkající se především projektu Opencard. Náměstkem pražského primátora se tak stal jeden z mladých politiků ODS Milan Richter, který zaměří svou pozornost na evropské fondy a vyřešení situace kolem Incheby. Kauzu Opencard vidí jako mediálně přehnanou záležitost. Richter je zatím spokojen především s rozdělením kulturních grantů pro rok 2010, které nyní funguje podle jeho systému.

Milan Richter opustil post radního hlavního města Prahy pro oblast kultury a nyní se jeho oblastí zájmu stanou evropské fondy. „Jsem hlavně ekonom“, prohlásil Richter v rozhovoru pro Českou televizi. Richter právě řeší situaci kolem Incheby. Hlavní město se zřejmě s nájemcem Výstaviště domluví. Pokud Incheba uzná, že městu patří pojistka za vyhořelý Průmyslový palác, Praha stáhne výpověď smlouvy s Inchebou, která měla být platná ke konci letošního roku. Návrh předloží Richter radě v úterý. Mezi oběma stranami by měla být podepsána dohoda – pokud ji Incheba podepíše, město výpověď stáhne.

Milan Richter k Inchebě:

„Myslím, že je to dobré řešení. Kdybychom smlouvu vypověděli, Incheba by ji mohla napadnout u soudu a záležitost by se mohla protáhnout na několik let.“

Na otázku rezignací Reedové a Štěpánka reagoval bývalý radní pohotově. „Nechtěl jsem hlasovat pro jejich konec, ale nakonec jsem tak hlasoval,“ konstatoval Richter. Klub zastupitelů se podle něj shodl, že je nemístné, aby se nechal vydírat při schvalování tak zásadních materiálů. Reedová totiž svou rezignaci spojila se schválením protikorupční strategie. „Chtěl jsem, aby protikorupční strategie prošla kontrolním výborem, který drží opozice. Tak se nestalo,“ tvrdí Richter. Sám si myslí, že by strategie měla být schválena co nejdříve.

Že by byli zastupitelé odvoláni kvůli kauze Opencard, Richter odmítá. „O Opencard nepadlo ani slovo, je to podle mě mediálně zneužito,“ podotkl Richter. Projekt měl ještě donedávna na starosti bývalý náměstek Blažek, a proto o tom Richter nemá dostatek informací. Na nějaké závěry je podle něj příliš brzy. „Je třeba počkat na závěry dalších auditů, analýz,“ prohlásil Richter. Projekt Opencard je podle něj nedokončený a spousta bonusů ještě nefunguje. Média se podle něj mohou mýlit. Jeho jistotou nepohnul ani fakt, že magistrát oslovil ohledně auditu mimo jiné firmu, která na projektu vydělala 5 milionů korun.

Richter je hrdý, že dokázal jako radní uhájit stejný rozpočet týkající se kulturních grantů jako loni. I granty roku 2010 byly rozdány podle jeho vlastního systému. Na kulturu se tak vyčlení více než půl miliardy korun. Většina z nich půjde opět čtyřleté granty - na financování divadel. „Systém nastavil bodové hodnocení na základě jasných kritérií, projekty hodnotí komise odborníků,“ dodal Richter. Částka se každoročně mění. Suma je dána programovou náplní.

Tabulka s postupem rozdělování grantů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24