„Zamrzlé“ vlaky zablokovaly kanál La Manche

Londýn - Kvůli mrazivému počasí se v noci na dnešek v tunelu pod kanálem La Manche porouchaly čtyři vlaky společnosti Eurostar s více než 2000 pasažéry a zablokovaly tak oba tunely. Vlaková doprava, která spojuje Paříž s Londýnem, je až do neděle přerušena. Návrat k normálnímu provozu předpokládá společnost v pondělí. Podle mluvčího společnosti Eurostar Brama Smetse jsou všichni lidé v bezpečí. Evakuace ale trvala téměř 16 hodin a podle cestujících byla chaotická. K celkovému zmatku přispělo i omezení dopravy na trajektech mezi Calais a Doverem. Některá britská letiště navíc v pátek kvůli sněhu a mrazu neodbavovala letadla.    

Dva vlaky z tunelu vytlačily dieselové lokomotivy a cestující ze zbylých dvou strojů byli evakuováni. Podle Smetse způsobil poruchy velký teplotní rozdíl uvnitř a vně tunelu, kvůli kterému vlaky ztratily elektrický pohon. „Je to chronický problém vlaků Eurostar,“ uvedl ředitel společnosti Pascal Sainson. Sníh se podle něj dostává do ventilačního systému a zkratuje elektrický systém motorů lokomotiv, které se v tunelu, kde je značné teplo, vypnou: „Motory se zastavují a nedaří se je znovu nastartovat.“ Mluvčí zároveň zdůraznil, že taková situace nenastala za celých 15 let, od roku 1994, kdy byl tunel zprovozněn. Už dvakrát ale v tunelu hořel nákladní vlak, naposledy v loňském roce.

Cestující: Evakuace byla chaotická, byla to noc hrůzy

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Podle informací cestujících, kteří stávili noc v tunelu nebo ve vlaku, byla ale evakuace chaotická, mnozí dokonce mluví o noci hrůzy. „Nejdřív to 2,5 hodiny zkoušeli opravit, vypínali a zapínali elektriku, a teplota začala stoupat. Muselo tam být 35 nebo 40 stupňů,“ popsal situaci cestující z Anglie. Zaměstnanci nakonec všechny vyvedli servisními tunely do vymrzlých kójí pro přepravu aut, které je pak vyvezly na povrch, kde ale znovu hodiny čekali na spoje do Londýna. Cesta se tak protáhla místo běžných dvou hodin na dvanáct i déle a lidé, často rodiny s dětmi, si stěžovali na nedostatek pití i jídla.

Chaotické byly i informace, které dostávali lidé na nádražích v Londýně a Paříži. Tisíce lidí s jízdenkami na sobotu se dozvěděly o tom, že nikam nejedou, až za půl dne: „Když jsme sem přišli, byl tam jen nápis zpoždění. Nikdo nám nebyl schopný nic říct.“ Generální ředitel společnosti přišel s vysvětlením až dopoledne. Rozezlené pasažéry ale neuklidnily ani slíbené kompenzace. 

Cestující z vlaků Eurostar
Cestující z vlaků Eurostar